Kolombiya Bağımsızlık Savaşı

1810-1819 yılları arasında yapılmış bağımsızlık savaşı.

Kolombiya Bağımsızlık Savaşı

1810-1819 yılları arasında yapılmış bağımsızlık savaşı.

İspanya`daki Yarımada Savaşı sırasında İspanya Kralı VII. Ferdinand`ın tahttan indirilmesi ile beraber, Kolombiya`da Bogota`da bulunan kasaba konseyi, krala sadakatini bildirdi ancak 1810 itibariyle konsey resmi görevlileri görevlerinden aldı ve eyaletsel bir cunta kurdu. <ref>Savaş Sözlüğü, George Childs Kohn, sf:386</ref>

Çeşitli cuntalar, Kralcılara karşı ortak savunma için birleşmek yerine, kendi aralarında savaşlar gerçekleştirerek devrimci hareketi zayıflatıyorlardı.

Simon Bolivar komutasındaki asiler bazı başarılar elde ettiler ancak, 1815`te Pablo Morillo yönetimindeki İspanyol birlikleri tarafından, Santa Maria`da mağlup edildiler. Kral yanlıları, Kolombiya`da komutayı tekrar ele aldılar. Bolivar önce Jamaika`ya sonra da Haiti`ye kaçtı.

1816 yılında Bolivar, Angostura`da bir üs kurduktan sonra cüretkar bir plan uygulamaya koyarak eksikleri olan ancak iyi silahlandırılmış 3.500 kişilik bir orduyu Venezuella, yedi nehir ve yüksek Andes üzerinden Bogota`ya saldırmak için komuta etti.

Bu çetin yürüyüş sırasında asilerin ordusuna Avrupa`lı bazı gönüllüler de katıldılar. Boyaca Savaşı|right|thumb|350px 7 Ağustos 1819`da gerçekleşen Boyaca Savaşı`na gelene kadar 1.000 kayıp vermişlerdi bile. Savaşta İspanyolları mağlup ettiler ve Bogota`yı ele geçirdiler.

Savaştan Sonra

Bolivar, yeni cumhuriyetin başkanı oldu. Daha sonra Angosturya, Venezuella, Ekvator gibi ülkelere destek asker gönderdiler ve İspanyollarla mücadeleye devame ettiler. 24 Mayıs 1822`de Pichincia volkanı yakınlarında bulunan Sucre`de kesin bir zafer alana kadar savaşlar devam etti. Zaferden sonra İspanyol hakimiyeti, Kolombiya, Panama ve Venezuella gibi yerlerden kalkmış oldu.

Ayrıca bakınızNotlar

reflist

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar