--}}

Kolombiya Bağımsızlık Savaşı

1810-1819 yılları arasında yapılmış bağımsızlık savaşı.

1810-1819 yılları arasında yapılmış bağımsızlık savaşı.

İspanya`daki Yarımada Savaşı sırasında İspanya Kralı VII. Ferdinand`ın tahttan indirilmesi ile beraber, Kolombiya`da Bogota`da bulunan kasaba konseyi, krala sadakatini bildirdi ancak 1810 itibariyle konsey resmi görevlileri görevlerinden aldı ve eyaletsel bir cunta kurdu. Savaş Sözlüğü, George Childs Kohn, sf:386

Çeşitli cuntalar, Kralcılara karşı ortak savunma için birleşmek yerine, kendi aralarında savaşlar gerçekleştirerek devrimci hareketi zayıflatıyorlardı.

Simon Bolivar komutasındaki asiler bazı başarılar elde ettiler ancak, 1815`te Pablo Morillo yönetimindeki İspanyol birlikleri tarafından, Santa Maria`da mağlup edildiler. Kral yanlıları, Kolombiya`da komutayı tekrar ele aldılar. Bolivar önce Jamaika`ya sonra da Haiti`ye kaçtı.

1816 yılında Bolivar, Angostura`da bir üs kurduktan sonra cüretkar bir plan uygulamaya koyarak eksikleri olan ancak iyi silahlandırılmış 3.500 kişilik bir orduyu Venezuella, yedi nehir ve yüksek Andes üzerinden Bogota`ya saldırmak için komuta etti.

Bu çetin yürüyüş sırasında asilerin ordusuna Avrupa`lı bazı gönüllüler de katıldılar. 7 Ağustos 1819`da gerçekleşen Boyaca Savaşı`na gelene kadar 1.000 kayıp vermişlerdi bile. Savaşta İspanyolları mağlup ettiler ve Bogota`yı ele geçirdiler.

Savaştan Sonra

Bolivar, yeni cumhuriyetin başkanı oldu. Daha sonra Angosturya, Venezuella, Ekvator gibi ülkelere destek asker gönderdiler ve İspanyollarla mücadeleye devame ettiler. 24 Mayıs 1822`de Pichincia volkanı yakınlarında bulunan Sucre`de kesin bir zafer alana kadar savaşlar devam etti. Zaferden sonra İspanyol hakimiyeti, Kolombiya, Panama ve Venezuella gibi yerlerden kalkmış oldu.

Ayrıca bakınızNotlar

reflist

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kolombiya Bağımsızlık Savaşı
Kolombiya Bağımsızlık Savaşı