kolonicilik

Sömürgecilik, müstemlekecilik veya kolonyalizm genellikle bir devletin başka ulusları, devletleri, toplulukları, siyasal ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması veya yayılma istemidir. Sömürgeciler genellikle sömürdükleri bölgelerin kaynaklarına el, iş gücüne, pazarlarına el koyar ve aynı zamanda sömürgeleri altındaki halkın sosyo-kültürel, dini değerlerine baskı uygularlar.

KOLONICILIK (türkçe) ingilizcesi
n. colonialism,
KOLONICILIK (türkçe) ingilizcesi
1. n. colonialism,

Kolonicilik hakkında detaylı bilgi

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Ekvator Ginesi

Ekvator Ginesi, Atlas Okyanusu kıyısında bir Orta Afrika ülkesidir. Afrika'nın en küçük ülkelerinden biridir. Kuzeyde Kamerun, güneyde ve doğuda Gabon, batıda Gine körfezi ve güneybatıda Sao Tome ve Principe ile çevrilidir. Ülkenin başkenti Malabo kenti nüfusu 670.000 kişidir.

Batman (karakter)

Batman veya Yarasa Adam (orijinal adı ile Bat-Man) ilk defa 1939 yılı Mayıs ayında Detective Comics'in 27. sayısında çizilen bir çizgi roman süper kahramanıdır. Çizer Bob Kane ve yazar Bill Finger tarafından yaratılmıştır.

Frantz Fanon

Frantz Fanon (20 Temmuz, 1925 - 6 Aralık, 1961), kolonisizleştirme ve kolonileştirmenin psikopatolojisi konusunda belki de 20. yüzyılın en belli başlı düşünürüydü. Yapıtları, kırk yılı aşkın bir süre kolonileştirme-karşıtı kurtuluş hareketlerine esin verdi.

Yunan Medeniyeti

Yunan Medeniyeti yada uygarlığı Girit Adası, Yunanistan, Makedonya, Trakya, Batı Anadolu ve Ege Adalarında yaşayan toplulukların meydana getirdiği uygarlığa verilen addır.

Amerikan Tarihi (Sayfa 7)

Amerika Birleşik Devletler'i iki büyük savaş – İç Savaş ve Birinci Dünya Savaşı – arasında ergenliğe erişti. 50 yıldan kısa bir süre içinde, kırsal bir cumhuriyetten kentsel bir devlete dönüştü. Sınır bölgesi yok oldu.

İskoçya Şirketi

Afrika ve Hint Adaları'na ticaret yapan İskoçya şirketi () ya da ''İskoç Darien Şirketi'' () olarak adlandırılan kurum 26 Haziran 1965 tarihinde, ''Taçlar birliği (Union of the Crowns)''nin oluşturulmasından yüz yıl sonra İskoçya Kralı William II'nin izniyle İskoçya Parlamentosu ...

Londra Ve Bristol Şirketi

Londra ve Bristol Şirketi Newfoundland'taki balıkçılık faaliyetlerine ilgi duyan İngiliz tüccarların 1610 yılında bu bölgeye yaptıkları ilk kolonicilik faaliyetidir.

Anadolu'da Kurulan Medeniyetler Ve Devletler

Anadolu'da kurulmuş olan medeniyetler ve devletler hangileridir. Kısaca bilgi veririmisniz