--}}

Komünist Birlik

Komünist Birlik, ilk uluslararası Komünist organizasyondur.Daha sonraları bu organizasyon 1900'lü yılların başında Marxist Birlik diye anılacaktır. Haziran 1847 tarihinde Londra`da Friedrich Engels öncülüğünde kurularak Birlik`in ilk kongresi gerçekleştirilmiştir.

komünizm Komünist Birlik, ilk uluslararası Marksist organizasyondur. Marksist organizasyon tanımı çok sonraları yapılmıştır, çünkü organizasyonun kuruluş tarihi 1847`de Marksizm sözcüğü henüz kullanılmamaktadır.

Haziran 1847 tarihinde Londra`da Karl Marx ve Friedrich Engels öncülüğünde kurularak Birlik`in ilk kongresi gerçekleştirilmiştir. İkinci organizasyon Ekim ve Aralık 1847 tarihlerinde gene Londra`da toplanmıştır. Marx ve Engels`in de katıldığı bu kongrede, ikili Birlik tarafından yetkilendirilir birliğin amacını ve programını çizen bir yazı hazırlamaları istenir ve Komünist Manifesto böylece doğmuş olur.

1848 devrimleri sırasında Birlik etkili çalışamaz ve ancak 1849 sonlarına toplanabilir. Grubun liderleri arasında çıkan fikir ayrılıkları yüzünden organizasyon 1852 yılında resmi olarak dağılır.

1850 yılında bir Alman ajan ve hırsız Marx`ın evine gizlice girer ve Birlik`in üyelerinin kayıtlarını çalarak Fransa`ya ve Alman devletlerine yollar, bu yüzden daha sonra birçok üye hapise girer.

ÜyelerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.