Konrad Adenauer

Kısaca: Konrad Hermann Josef Adenauer 5 Ocak 1876 Köln`de doğdu, 19 Nisan 1967 Rhöndorf`da (Bonn civarında) öldü, Alman siyasi adam ve Şansölye. ...devamı ☟

Konrad Hermann Josef Adenauer 5 Ocak 1876 Köln`de doğdu, 19 Nisan 1967 Rhöndorf`da (Bonn civarında) öldü, Alman siyasi adam ve Şansölye.

Konrad Hermann Josef Adenauer, 5 Ocak`ta, Katolik Özel Kalem Müdürü Konrad Adenauer ve eşi Helene`nin (Kızlık soyadı Scharfenberg) beş çocuğundan üçüncüsü olarak Köln`de dünyaya geldi. Liseden mezun olduktan sonra Freiburg, Münih ve Bonn`da Hukuk ve Ekonomi Politikası tahsili gördü. Daha sonra Köln`de stajyer hakim olarak çalıştı. Savcılıkta hakim muavini, iki yıl sonra Avukat Kausen`ın bürosunda ve bunun ardından da Köln Eyalet mahkemesinde yardımcı hakim olarak görev aldı.

1904 Emma Weyer ile evlendi ve bu evlilikten çocukları Konrad, Max ve Ria dünyaya geldi. 1905 Alman Merkez Partisi`ne üye oldu. 1906`dan itibaren Köln Belediye Meclisi üyesi. 1917 Köln Belediye Başkanlığına seçilme.

1918 Adenauer ömür boyu Prusya Senatosu`nun üyesi oldu. İşçi-ve Asker Kurulu tarafından disiplin görevlisi olarak atandı. Kayser II. Wilhelm`in tahtı bırakmasının ardından Köln`de burjuva ve sosyalist partilerin katılımıyla bir vakıf komisyonu oluşturuldu; Konrad Adenauer bu komisyonun başkanlığına getirildi.

1919 Adenauer`in, Alman meclisinde bulunan ve Ren nehrinin sol yakasını temsil eden milletvekilleri, Prusya Eyalet Meclisi üyeleri ve işgal altında bulunan Ren şehirlerinin belediye başkanlarının Köln`de katıldığı bir toplantıda konuşması. Adenauer Alman İmparatorluğu`nun birliği çerçevesinde bir Batı Alman Federal Devleti`nin kurulmasını önerdi. Köln Üniversitesi`nin kurulmasına olan katkılarından dolayı, Politika, Tıp, Hukuk ve Felsefe alanlarında Köln Üniversitesi fahri doktorluğuna layık görüldü.

Köln Belediye Başkanı

1921 Adenauer bir yıl için Prusya Devlet Konseyi`nin başkanlığına seçildi. Bundan sonraki 12 yıl süreyle bu görevinde kaldı. 1922 Münih`te toplanan 62. Alman Katolik Kurultayının başkanlığını yaptı. 1926 Adenauer Şansölyeliğe (Başvekilliğe) adaylık konusunda girişimlerde bulunuyor.

1933 Devlet Konseyi Başkanı Adenauer, anayasada öngörülen Üç-Kişilik-Kurul`da, Prusya Eyalet Meclisi`nin vaktinden önce feshedilmesine karşı çıktı. Belediye Başkanı Adenauer bir seçim gezisi için Berlin`den gelecek olan Şansölye Adolf Hitler`i karşılamaya gitmedi ve üzerinde Gamalı Haç bulunan bayrakları Deutz Köprüsü`nden indirtti. Adenauer Köln`ü terketti ve Maria Laach Manastırı`nda bir yıl saklandı. Nasyonel Sosyalistlerin Eyalet Başkanı Adenauer`in belediye başkanlığından alındığını açıkladı. 1934 Gestapo tarafından tutuklandı, iki gün sonra tekrar serbest bırakıldı. 1935`ten itibaren Adenauer öncelikle Rhöndorf`ta içine kapanık bir biçimde yaşamaktadır. Değişik direniş gruplarının temsilcileri özellikle de Katolik gruplarınkiler, Adenauer`i Direniş hareketi için kazanmak istiyorlar, ancak bu tür taleplerin tamamını reddeder.

20 Temmuz 1944 suikastının ardından tutuklandı ve Köln Fuar Alanı`ndaki bir kampta gözaltında tutuldu. Buradan kaçtıktan sonra yeniden yakalandı ve Brauweiler Gestapo Hapishanesi`nde tutuklu olarak kaldı.

1945 Amerikan Askeri Yönetimi tarafından yeniden Köln Şehri Belediye Başkanlığına getirildi. Rheinland bölgesinde "Hıristiyan Demokrat Parti" nin (CDP) kurucu-ve yönetim kurulu üyesi oldu. İngiliz Askeri Yönetimi tarafından "iş göremezlik" gerekçesi ile Köln Şehri Belediye Başkanlığından alındı.

CDU Genel Başkanı

1946 Adenauer Herford`da, İngiliz İşgal Bölgesinde, yeni kurulan CDU`nun ilk başkanı seçildi. Kuzey Ren Westfalya Eyaleti`nin kurulmasından sonra Adenauer CDU`nun ilk eyalet meclisindeki grup başkanı oldu. 1947 CDU ve CSU`nun Königstein/Taunus`ta yapılan çalışma ortaklığı toplantısında, CDU-Berlin Eyalet Başkanı Jakob Kaiser tarafından ortaya konan liderlik teklifini geri çevirdi. 1948 Bonn`da Meclis Kurulu Başkanlığına seçildi.

Şansölyelik

1949 Doğrudan vekalet yoluyla, Adenauer birinci Alman Federal Meclisi`nin üyesi oldu. Bu üyeliğini 1966 yılına kadar da sürdürdü. Sadece bir oy farkla Almanya Federal Cumhuriyeti`nin ilk Şansölyeliğine seçildi. Müttefik Kuvvetler Yüksek Komiserliği ile para ve demontaj sorunlarında önemli kolaylıklar getiren, ayrıca batılı devletlerle diplomatik ilişkileri yeniden kurma ve uluslararası organizasyonlara üye olma hakkı tanıyan Petersberg anlaşmasını imzaladı.

1950 Goslar`da yapılan CDU 1.Genel Kurulunda Parti Genel Başkanlığına seçildi ve 1966 yılına kadar da bu göreve her defasında yeniden seçildi. 1951 Adenauer yeni kurulan Dışişleri Bakanlığı görevini de ek olarak üstlenir. Politikasının ağırlık merkezini Almanya Federal Cumhuriyeti`nin batı dünyasına entegrasyonu oluşturmaktadır. Avrupa Birliği`nin temelini oluşturacak olan Maden Birliği Sözleşmesini (Montanunion) imzalamak amacıyla Federal Şansölye olarak Paris`e ilk ziyareti.

1952 Federal Almanya`nın üç büyük batılı devletle olan ilişkilerini ele alan Almanya Sözleşmesi`nin Bonn`da, EVG-Sözleşmesinin ise Paris`te imzalanması. İsrail`le ilişkileri yeniden düzeltmeyi amaçlayan Lüksemburg anlaşmasının imzalanması. 1953 İkinci kez yapılan Alman Genel Seçimlerinden sonra Ekim ayında Adenauer yeniden Federal Şansölyeliğe seçildi.

1955 Paris Sözleşmelerinin yürürlüğe girmesiyle birlikte Adenauer, Almanya Federal Cumhuriyeti`ne kesin egemenliği kazandırmış olmaktadır. Dışişleri Bakanlığı görevini Heinrich von Brentano`ya devreder. Moskova Ziyareti: Sovyetler Birliği ile resmi diplomatik ilişkilerin kurulması. Bunun sonucunda çok sayıda Alman savaş esiri SSCB`den yurda dönebilmiştir. Doğu Almanya`nın (DDR) diplomatik alanda yalnız bırakılmasına yönelik Hallstein-Doktrini`nin açıklanması.

1956 Alman Federal Meclisi, Adenauer tarafından desteklenen Yükümlü Askerlik Yasasını onayladı. 1957 Roma Sözleşmelerinin imzalanması. Bu sözleşmelerle Fransa, İtalya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve Federal Almanya, Avrupa Ekonomik Topluluğu (EWG`nin) ve Avrupa Atom Birliği`nin (EURATOM) kurulması konusunda anlaştılar. Üçüncü Almanya genel seçimlerinde CDU/CSU koalisyonu kesin çoğunluğu elde etti. Adenauer yeniden Federal Şansölyeliğe seçildi.

1961 Birlik Partilerinin genel seçimler sonucunda kesin çoğunluğu kaybetmeleri. FDP koalisyon için, Adenauer`in yasama dönemi sona ermeden önce istifa etmesi koşulunu ileri sürer. Adenauer`in yeniden Federal Şansölyeliğe seçilmesi. 1962 Adenauer`in Fransa`ya yaptığı resmi ziyaret De Gaulle tarafından her iki devletin barışma töreni olarak tertip edildi. De Gaulle`in Federal Almanya`yı resmi ziyareti. Adenauer`in, 1963 sonbaharında Federal Şansölyelikten istifa etme kararı açıklandı.

1963 Adenauer ve De Gaulle Paris`te Alman-Fransız İşbirliği Antlaşmasını imzaladılar. Başkan Kennedy`nin Almanya Federal Cumhuriyeti`ni ve Berlin`i resmi ziyareti. Almanya Federal Cumhuriyeti`nin Atom Denemelerini durdurma antlaşmasına imza koyması. Adenauer`in Federal Şansölyelikten istifası. Ludwig Erhard onun yerine Şansölye oldu.

1967 Adenauer son dış ziyaretini İspanya`ya yaptı. 19 Nisan: Konrad Adenauer Bonn yakınlarındaki 91 yaşından Rhöndorf`ta öldü.

} } }

} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

1876 1944 1949 1956 1957 1961 1962 1963 1966 1967

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Konrad Adenauer Resimleri

Gerhard Schröder (CDU)
4 yıl önce

olan Schröder, 1933 yılında Nasyonel Sosyalist Parti Partisi ve SA'ya katıldı. Şansölye Konrad Adenauer ve Ludwig Erhard kabinelerinde İçişleri Bakanı (1953-1961) ve Dışişleri...

Robert Lehr
4 yıl önce

– 13 Ekim 1956, Düsseldorf), Alman siyasetçi (DNVP, CDU). Şansölye Konrad Adenauer hükûmetinde 1950'den 1953'e kadar Federal İçişleri Bakanı olarak görev...

Plittersdorf-Bonn
4 yıl önce

değer yerleri arasındadır. Ayrıca Heinrich Heine, Karl Simrock ve Konrad Adenauer gibi pek çok ünlüyü ağırlamış Schaumburger Hof restoranı da Plittersdorf'da...

Plittersdorf-Bonn, Almanya, Alt-Godesberg, Auerberg, Bad Godesberg, Beuel, Beuel-Mitte, Beuel-Ost, Bonn, Bonn-Castell, Bonn-Zentrum
Alman Kalkınma Hizmetleri Teşkilatı
4 yıl önce

ülkelere kalkınma yardımı sağlayan kurum. 1963 yılında, Almanya Başbakanı Konrad Adenauer ve ABD Başkanı John F. Kennedy'nin teşviğiyle kurulan organizasyon...

Alman Kalkınma Hizmetleri Teşkilatı, 1963, 2007, ABD, Afrika, Almanca, Almanya, Asya, Başbakan, Güney Amerika, John F. Kennedy
Sosyalist Reich Partisi
4 yıl önce

Ligi'ne bağlı olan öğrencilerden destek gördü. Parti, Theodor Heuss ve Konrad Adenauer gibilerinin Amerikan kuklası sahte politikacılar olduğunu belirtirken...

Ludwig Erhard
2 yıl önce

ve seçilmiştir. Eylül ayında, Konrad Adenauer'in ilk kabinesinde Ekonomi Bakanı olarak atandı. 1963 yılında Adenauer'in istifasının ardından Erhard, 16...

Ludwig Erhard, 1963, 1966, Angela Merkel, CDU, Helmut Kohl, Kişi, Konrad Adenauer, Kurt Georg Kiesinger, Taslak, Wolfgang Schí¤uble
Heinrich Lübke
4 yıl önce

etti. 1953'te federal şansölye Konrad Adenauer'in kabinesinde gıda, tarım ve orman bakanı oldu. 1959'da, Adenauer'in aday olmak istememesi üzerine Hristiyan...

Heinrich Lübke, 14 Ekim, 1894, 1926, 1933, 1945, 1946, 1947, 1949, 1950, 1952
Gerhard von Schwerin
4 yıl önce

Aachen şehrini savunmakla görevlendirilmişti. Mayıs 1950'de, Şansölye Konrad Adenauer'e güvenlik politikası olarak askeri baş danışman olması kararlaştırıldı...