--}}

Konstantin (şehir)

Konstantin, kuzeybatı Cezayir'de şehir. 540.000 kişilik nüfusuyla ülkenin başkent Cezayir ve Oran'dan sonra üçüncü büyük şehri.

Konstantin, kuzeybatı Cezayir`de şehir. 540.000 kişilik nüfusuyla ülkenin başkent Cezayir ve Oran`dan sonra üçüncü büyük şehri.

Şehir, denize 80 km uzaklıkta, 640 metre yükseklikteki bir plato üzerinde kuruludur. Derin bir vadiyle çevrilidir. Üzerinde pek çok köprü bulunan bu vadinin güzel ve dramatik bir görüntüsü vardır.

Konstantin MÖ 203 yılında Yunanlı kolonistler ve Numidyalılar tarafından kuruldu. Daha sonra Roma İmparatorluğu`nun eline geçti. MS 311 yılında İmparator Maxentius ile eski Afrika valisi Domitius Alexander arasındaki iç savaşta yıkıldı. MS 313`te yeniden yapıldı ve İmparator Büyük Konstantin`in adını aldı. 432`de Vandallar tarafından ele geçirildi. 534 ila 697 yılları arasında Bizans İmparatorluğu`nun Afrika eyaletinin bir parçası haline geldi. 7. yy`da Arapların eline geçti, ``Kusantine`` adını aldı. Giderek gelişen şehir, 12.yy`da Pisa, Ceneviz ve Venedik ile ticaret yapan zengin bir merkez halini aldı. 1529`dan itibaren Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılan Konstantin, Cezayir dayısına bağlı doğu beyi tarafından idare edildi. Bu beylerden şehri 1770-1792 yıllarında idare eden Salah Bey, önemli imar hareketlerine girişti ve bugün de şehri süsleyen önemli mimari eserler yaptırdı.

1826`da şehrin son beyi, Ahmet Bey ibni Muhammed Şerif, Fransız işgal güçlerine karşı şiddetli bir direniş hareketi yürüttü. Konstantin, Cezayir`de Fransızlara en uzun süre direnen şehir oldu. Şehir 13 Ekim 1837`de düştü, 1848`de idari olarak Fransa`nın Cezayir sömürgesinin bir parçası haline geldi.

II. Dünya Savaşı sırasında Konstantin ve yanındaki Setif kentleri, Müttefikler tarafından Kuzey Afrika seferi (1942-43) sırasında operasyon üsleri olarak kullanıldı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Konstantin (şehir)
Konstantin (şehir)