Kontrollü Deney

Hipotezlerin geçerliliğinin ortaya konması için bu aşamada bilim adamının, nitel ve nicel gözlemlerle, kontrollü deneyler yapması gerekmektedir. Tüm bu çalışmalar sırasında bilim adamı sabırlı, şüpheci ve dikkatli davranmalıdır.

Hipotezlerin geçerliliğinin ortaya konması için bu aşamada bilim adamının, nitel ve nicel gözlemlerle, kontrollü deneyler yapması gerekmektedir. Tüm bu çalışmalar sırasında bilim adamı sabırlı, şüpheci ve dikkatli davranmalıdır. Deneylerin yapıldığı aşamada bir kontrol grubu varsa bu tür deneysel çalışmalara kontrollü deney denir. Yapılan deneylerde bir kontrol grubu bir de deney gurubu olmak üzere iki gurup vardır. Kontrol grubu yapılan deneylerde normal koşullara sahip olan gruptur. Deney grubu ise kontrol grubuna göre farklı koşullarda tutulan çalışma grubudur.

Örnek

Normal koşulları ısı, ışık ve nem olarak düşünelim. Ve aynı tür iki saksı bitkisinden birini ısı, ışık alan ve nemli bir yere, diğerini sadece ısı ve ışık alan yere koyalım. Bu saksı bitkilerinden ısı, ışık alan ve nemli yere konulan kontrol grubunu, diğeri ise deney grubunu oluşturur. Şimdi Ebru’nun kontrol grubu ile deney grubunu yaptığı çalışmalardan bulalım: Ebru öncelikle altı tane plastik kutuyu iyice yıkadı. Kutuların altına çok büyük olmayacak şekilde delikler açtı.Daha sonra kutuları eşit miktarda toprakla doldurdu. Toprağın içine de çimlendirilmiş fasulye tohumunu ekti ve kutuların ortasına eşit uzunlukta tahta çubuk yerleştirdi. Daha sonra Ebru her bir kutunun üzerini farklı renkteki (beyaz, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil ve mavi) jelatin kağıtlarla kapladı. Kutuların hepsini aynı sıcaklıkta bıraktı ve her gün eşit miktarda su verdi. Burada beyaz jelatin kağıtla kaplı olan çimlendirilmiş fasülyenin ekili olduğu plastik kutu kontrol grubunu oluşturmaktadır. Nedeni ise ışığın normalde beyaz renkli olmasıdır. Diğer guruplar deney gurubunu oluşturmaktadır.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.