--}}

Korkut Özal

Korkut Özal, (doğum 29 Mayıs 1929 , Malatya ) Türk mühendis ve politikacı. Bakanlık yapmış bir siyasetçi olan Korkut Özal, 8. cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kardeşidir.

Korkut Özal, (doğum 29 Mayıs 1929, Malatya) Türk mühendis ve politikacı. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi`nde yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra 1956 ve 1957 yılları arasında Amerika`da uzmanlık eğitimi aldı. Türkiye`ye döndükten sonra ODTÜ`de öğretim üyeliği görevinde bulundu. 1965`te kendisine profesör ünvanı verildi ve Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi`nde öğretim görevlisi olarak yeraldı. Siyasete atılarak Milli Selamet Partisi`ne girdi ve 1973 ile 1977 seçimlerinde aynı partiden iki kere Erzurum milletvekili seçildi. 1974`te CHP-MSP koalisyon Hükümetinde ve 1975`te kurulan I. Milliyetçi Cephe Hükümeti`nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, 1977`deki II. Milliyetçi Cephe Hükümeti`ndeyse İçişleri Bakanı olarak görev aldı. 12 Eylül 1980 Darbesi sonrası siyasi hayattan çekildi. 25 Eylül 1980`de geçirdiği ağır bir trafik kazasının etkilerinden uzun süre kurtulamadı. İyileştikten sonra ticarete atılarak ekonomik anlamda önemli başarı sağladı. Kardeşi Turgut Özal`ın ölümünden sonra yeniden siyasete atılarak Anavatan Partisi`ne girdi ve 1995 seçimlerinde ANAP`tan İstanbul milletvekili seçildi. TBMM İçişleri Komisyonu Başkanlığı ve AGİT Türkiye Parlamento Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1997`de kurulan Anasol-D Hükümeti`ne başta güvenoyu vermesine rağmen, bu hükümetin ANAP politikalarına ters icraatler içerisine girdiğini düşünerek muhalif bir tutum aldı. Parti içerisindeki muhalefetinin sonuçsuz kalması üzerine, 13 Ağustos 1997`de partiden istifa etti. Yeniden kurulmuş olan Demokrat Parti`ye girerek, 28 Eylül 1997 tarihinde toplanan Demokrat Parti kongresinde partinin genel başkanlığına seçildi. Bugun akp`de gayrı resmi danışman olarak siyasete devam etmektedir.

Eski bakanlardan Korkut Özal, 2 Kasım 2016 tarihinde sabaha karşı İstanbul'daki evinde hayatını kaybetti.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 2 kardeşinden biridir. Yusuf Bozkurt Özal 2001 yılında vefat etmiş, kardeşlerden hayatta kalan tek kişi ise Korkut Özal olmuştu.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.