Korna Gelen geçeni uyarmak için kullanılan ve lastik kısmın sıkılmasıyla içindeki havanın huni şeklinde bir borudan geçişi sırasında ses çıkaran cihaz. Eskiden korna, bisiklet ve motorlu taşıt araçlarının hepsinde sesli haberleşme aleti olarak kullanılırdı. Arabaların düz ve virajlı yollarda seyrederlerken birbirleri arasında korna ile haberleşirler. Bununla, yol isterler veya geldiklerini haber verirler. Deniz taşıtları da bir limana yanaşırken veya ayrılırken, sisli havalarda seyrede...

KORNA (türkçe) anlamı
1. motorlu taşıtlarda
2. bisikletlerde sesle işaret vermek için kullanılan ve içinden hava geçirilerek çalınan boru
3. klakson
bu borudan çıkan ses.
KORNA (türkçe) anlamı
4. Motorlu taşıtlarda
5. bisikletlerde sesle işaret vermek için kullanılan ve içinden hava geçirilerek çalınan boru
6. klakson:
Saat on iki olur olmaz
apartmanın önünde kornayı öttürdüm.- A. Gündüz.
KORNA (türkçe) anlamı
7. motorlu taşıtlarda
8. bisikletlerde sesle işaret vermek için kullanılan ve içinden hava geçirilerek çalınan boru
9. klakson.bu borudan çıkan ses.
KORNA (türkçe) ingilizcesi
1. [Korna]n. horn
2. klaxon
hooter,
KORNA (türkçe) ingilizcesi
3. [Korna]n. horn
4. klaxon
5. hooter
KORNA (türkçe) fransızcası
1. corne [la]
KORNA (türkçe) almancası
1. n. Hupe

Korna hakkında bilgiler

Korna Gelen geçeni uyarmak için kullanılan ve lastik kısmın sıkılmasıyla içindeki havanın huni şeklinde bir borudan geçişi sırasında ses çıkaran cihaz. Eskiden korna, bisiklet ve motorlu taşıt araçlarının hepsinde sesli haberleşme aleti olarak kullanılırdı. Arabaların düz ve virajlı yollarda seyrederlerken birbirleri arasında korna ile haberleşirler. Bununla, yol isterler veya geldiklerini haber verirler.

Deniz taşıtları da bir limana yanaşırken veya ayrılırken, sisli havalarda seyrederlerken, ses veren boynuz şeklindeki hava sıkışması ile çalışan korna aletini, aralıklı olarak çalarlar. Bu şekildeki sesle karşılıklı işaretleşmiş olurlardı. Bugün bu işler daha modern aletlerle yapılmaktadır.

Bisiklet ve motorlu taşıtların yapılıp kullanılmaya başlamasıyla korna da ortaya çıkmıştır. Fakat günümüzde pek kullanılmamaktadır.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Hoot

Hoot Carl Hiaasen'nın aynı adlı romanından uyarlanan 2006 Amerika yapımı aile-komedi filmidir. Yönetmeni Wil Shriner olan filmin yapımcıları New Line Cinema ve Walden Media'dır. 5 Mayıs 2006'da ABD'de vizyona girmiştir.

Beep

"Beep", ABD'li R&B grubu Pussycat Dolls'un PCD albümünün üçüncü teklisidir.