Kosova Demokratik Türk Partisi

Kosova Demokratik Türk Partisi ve kısaca KDTP Kosova’daki siyasi partilerden biridir. Parti, Kosova Türklerinin siyasi kuruluşudur.

Kosova Demokratik Türk Partisi ve kısaca KDTP Kosova’daki siyasi partilerden biridir. Parti, Kosova Türklerinin siyasi kuruluşudur.

Tarih

KDTP 1990 yılında kurulup 1999 yılında UNMIK’te kayıtlanmıştır. Partinin karargahı Prizren’de bulunmaktadır. KDTP Kosova Meclisi’nde bir sandalye kazanmış ve Kosova Türk topluluğuna ayrılmış olan daha iki ek sandalyeye sahiptir. Ayrıca koalisyon anlaşmasıyla bir bakan bir de bakan yardımcısı bulunmaktadır.

Parti Yönetimi

Genel Başkan

1961 yılında Prizren’de doğan Mahir Yağcılar ulaştırma ve trafik mühendisidir. 1984 yılında Saraybosna Üniversitesi Ulaştırma ve Trafik Fakültesinden mezun oldu. Yağcılar, Kosova’nın ünlü ulaşım ve taşımacılık şirketi olan ‘Kosovatrans’ yönetim kadrosunda yer almıştır. 2000 yılının Nisan ayında, KDTP genel başkanı seçildi. Geçici Yönetim Konseyi üyesi olduğu gibi şu anda Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanıdır.

Siyasi Temsil ve Çalışmalar

Parti hükümette çeşitli görevler üstlenmiştir. Bunlar, Sağlık Bakanı ve 2001-2004 süreci süresi içerisinde Kosova Meclisi Başkanlığı’nın bir yıllık üyesi ve 2012 itibarıyla Çevre ve Alan Planlama Bakanı pozisyonlarıdır.

İdeoloji

KDTP, temel olarak Türk topluluğunun benliğinin korunması için var olma hedefindedir. Kimliğin korunması, genelde Kosova’da Türk topluluğu eğitiminin, dilinin ve kültürünün korunmasına dayanmaktadır. Buna ek olarak, KDTP bakış açısı, Kosova’da var olan tüm topluluklar arasında hoşgörü esasına dayanan bir yaşamın sağlanması doğrultusunda çaba harcama yönündedir.

Şubeler

Kosova Demokrat,k Türk Partisi’nin Kosova çapında yedi şubesi vardır. Bu şube merkezleri şunlardır: Prizren, Mamuşa, Priştine, Gilan, Vıçıtırın, Mitroviça ve Yanova.

Dış bağlantılar

KDTP Resmi İnternet Sitesi

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kosova Demokratik Türk Partisi
Kosova Demokratik Türk Partisi