Kovan Bal yapan arıların barınmalarını, çoğalmalarını ve bal yapmalarını sağlayan, prizma, silindir ve dikdörtgen şeklindeki arı evi. Kovanlar tahtadan yapıldığı gibi çamurlu samandan ve örgü sepetten; silindir şeklinde olanlar da ağaçların oyulması ile yapılmaktadır. Her kovanda arı ailesi yaşar. Balarıları, aralarında iş bölümü yaparak çalışırlar. Kovan bir arı şehridir. Arılar, kışın kovanlarından çıkmazlar. Soğuklar başlar başlamaz birbirine sımsıkı olarak bir küme meydana getirirl...

KOVAN (türkçe) anlamı
1.
2. 1 . Fişeğin kapsül
3. barut ve kurşun taşıyan yuva bölümü
4. kapçık:
İşte
5. etrafa yayılan top kovanları
6. kırık tüfekler
7. fişek yığınları...- H. E. Adıvar.
8. 2 . Çoğunlukla toprak veya tahtadan yapılan arı barınağı.
3 . halk ağzında Yayık.
KOVAN (türkçe) anlamı
9. arılara barınak olarak yapılan
10. türlü biçimdeki tahta
11. sepet ya da sandık.
12. ateşli bir silahın fişeğinde barut hakkını içeren kılıf
13. kapçık
14. yayık
KOVAN (türkçe) ingilizcesi
1. adj. expulsive
2. n. beehive
3. hive
4. case
5. shell
6. barrel
7. snout
8. socket
KOVAN (türkçe) fransızcası
1. guêpier [le]
KOVAN (türkçe) almancası
1. n. Hülse
2. Tülle

Kovan hakkında bilgiler

Kovan Bal yapan arıların barınmalarını, çoğalmalarını ve bal yapmalarını sağlayan, prizma, silindir ve dikdörtgen şeklindeki arı evi. Kovanlar tahtadan yapıldığı gibi çamurlu samandan ve örgü sepetten; silindir şeklinde olanlar da ağaçların oyulması ile yapılmaktadır.

Her kovanda arı ailesi yaşar. Balarıları, aralarında iş bölümü yaparak çalışırlar. Kovan bir arı şehridir. Arılar, kışın kovanlarından çıkmazlar. Soğuklar başlar başlamaz birbirine sımsıkı olarak bir küme meydana getirirler. Kraliçe arı, bu kümenin ortasında bulunur. Diğer arılar onun etrafında devamlı nöbetleşe dönerek hareket ederler. Böylece ısınmayı sağlarlar. Şayet kovanın bir yerinde açıklık bulurlarsa, hemen orayı “püreleslu” adı verilen bir cins mum ile kapatırlar. Bu madde ile ayrıca kışa doğru kovandaki uçuş deliğini de daraltırlar. Yazdan depo ettikleri veya kovanda bırakılan bal ile kış boyu beslenirler.

Modern kovanların içi çeşitli şekillerde düzenlenir. Sabit veya portatif raflı kovanlar vardır. Portatif olanları daha kullanışlıdır. Kovanın içerisine sun’i petekler yerleştirilmek suretiyle arının zamandan kazanıp daha çok bal vermesi sağlanır.

Dudent ve langstrohe tipi kovanlar en makbul olanlarıdır.

Ayrıca fişeğin kapsül, barut ve kurşun bulundurduğu yuva kısmına da kovan denir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Hive

Hive, (Özbekçe; Xiva) ,Özbekistan`da Harezm vilayetinde kent.Ceyhun Irmağının batısında yer alır.

Propolis

Propolis, arıların bitkilerden ürettiği ve kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir maddedir. Kovana giren ve taşıyamayacakları kadar böcekleri öldürüp bu sıvıyla kaplarlar ve onu yaltırlar. İnsanlar da arıların ürettiği bu maddeyi sağlık için ...

Shell

Royal Dutch Shell, Shell ve Royal Dutch şirketlerinin birleşmesiyle ortaya çıkan, Hollanda menşeili dünyanın en büyük petrokimya şirketlerindendir.