Kraków

Kraków(krakowi), Türkçe yazımıyla Krakov Polonya`nın en eski ve en büyük şehirlerinden biridir. 2004 nüfusuna göre 780.000 (yakın topluluklarla birlikte 1,4 milyon) kişi yaşamaktadır. Tarihî şehir, Vistül Irmağı`nın Wawel Tepesi`nin ayağında Küçük Polonya`nın (MaÅ‚opolska) güneyinde kalıyor. Daha Küçük Polonya Voyvodası`nın da 1999`dan beri başkentidir. Eskiden Kraków Voyvodası`nın başkentiydi.

Kraków(krakowi), Türkçe yazımıyla Krakov Polonya`nın en eski ve en büyük şehirlerinden biridir. 2004 nüfusuna göre 780.000 (yakın topluluklarla birlikte 1,4 milyon) kişi yaşamaktadır. Tarihi şehir, Vistül Irmağı`nın Wawel Tepesi`nin ayağında Küçük Polonya`nın (MaÅ‚opolska) güneyinde kalıyor. Daha Küçük Polonya Voyvodası`nın da 1999`dan beri başkentidir. Eskiden Kraków Voyvodası`nın başkentiydi.

Kraków geleneksel olarak ülkenin bilim, kültür ve artistik merkezi olmuştur. Eski Polonya krallarının oturdukları, eski başkent ve birçoğu için tarihi sahnelere tanık olmasından dolayı Polonya`nın kalbi olarak söz edilmektedir. Yerli ve uluslararası turizm yılda yedi milyon turisti ağırlıyor.

Linkler} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kraków
Kraków