Kraliyet Mavisi

Kraliyet mavisi, azur mavisinin hem koyu hem açık tonlarını tanımlamak için kullanılan renk. Geleneksel olarak mavinin koyu olarak tanımlanan renk, bir web rengi olarak daha açık renktedir

Kraliyet mavisi, azur mavisinin hem koyu hem açık tonlarını tanımlamak için kullanılan renk. Geleneksel olarak mavinin koyu olarak tanımlanan renk, bir web rengi olarak daha açık renktedir == Popüler kültürde kraliyet mavisi Din * Hıristiyan sanatında kraliyet mavisi, Bethlehem Yıldızı'nın görüldüğü ve müneccimler tarafından İsa'nın doğumunun müjdelendiği gecedeki göğün rengini temsil eder. Bu renk, ayrıca Anglikan ve Lutheran tarikatlarında gerçekleştirilen Advent törenlerinde kullanılır.

Spor

* Beyzbol kulübü Kansas City Royals'ın baskın rengi kraliyet mavisidir. * Futbol kulüpleri Birmingham City,, Chelsea, Everton, Portsmouth, Rangers'ın baskın rengidir. Kraliyet mavisi ile beyaz, Avustralya Futbol Ligi ekiplerinden North Melbourne'ün geleneksel renkleridir. Almanya futbol kulübü Schalke 04'ün takma adı, "Die Königsblauen" ("Kraliyet mavililer")'dir. 1874'te kurulan Aston Villa'nın ilk renkleri bordo ile kraliyet mavisinden oluşmaktaydı. * Amerikan futbolu kulübü New York Giants'ın renkleri kraliyet mavisi ve kırmızıdan, Indianapolis Colts'un ise kraliyet mavisi ve beyazdan oluşmaktadır. * Buz hokeyi kulüpleri Toronto Maple Leafs ve St. Louis Blues'un ana renkleri kraliyet mavisi; Edmonton Oilers'ın renkleri ise kraliyet mavisi, turuncu ve beyazdan meydana gelmektedir.

Ulaşım

* Kraliyet mavisinin İngilizcesi Royal Blue, Baltimore ve Ohio Demiryolu'nda sefer yapan eski bir trenin ismiydi. * Royal Blue, 1880-1968 yılları arasında İngiltere'nin güney ve bası bölgelerinde faaliyet gösteren otobüs firmasının adıydı.

Bayrak bilimi

* Kraliyet mavisi; ABD, Amerikan Samoa, Avustralya, Cayman Adaları, Amerika Konfedere Devletleri, Georgia, Hawaii, İsrail, Yeni Zelanda, Norveç, Filipinler, Teksas, Tuvalu ve Birleşik Krallık'ın bayraklarında kullanılmıştır. * Avrupa Birliği bayrağının zemin rengi olan kraliyet mavisinin orta tonu olan mavi renge, resmi olarak refleks mavisi denilmektedir. Fakat normalde kullanılan Avrupa Birliği bayraklarında genellikle kraliyet mavisinin daha açık bir tonu, web rengi olan kraliyet mavisiyle refleks mavisi arasında bir renk kullanılmaktadır. == Ayrıca bakınız == * Renkler listesi

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.