--}}

Krasnaya Polyana

Krasnaya Polyana (Rusça: Красная Поляна (Kızıl Çayır ya da Güzel Çayır anlamına gelmekte); Abhazca Ҟәбаадәы; Adigece: Iэткъуадж, 1атъуадж,Atkuac=Yüksek Köy; Kabardeyce Іаткъуаджэ, Iаткъуажэ), Soçi, Krasnodar Krayı, Rusya'da yer alan belde. Mzımta Irmağı vadisinde, Karadeniz'e 39 km uzaklıkta ve 600 metre yüksekliktedir.

düzenle|Ocak 2008 Birleştir|Kbaada Krasnaya Polyana (Rusça: Красная Поляна; Kızıl Çayır ya da Güzel Çayır, Adigece: Atquadj / 1атъуадж), Rusya Federasyonu içindeki Krasnodar Kray`a bağlı Soçi metropoliten alanı içindeki Adler kentsel rayonu içinde bir belde Mzımta Irmağı vadisinde, Karadeniz`e 39 km uzaklıkta ve 600 metre yüksekliktedir. Nüfusu 2002`de 3.969 idi.

Tarih

Krasnaya Polyana yerinde 1864 yılı öncesinde Atkuac (Atquadj/"1аткъуадж") adlı bir Çerkes köyü vardı.Burada kıyıdaki Cigetlerin (ya da Sadz) bir dağ kolu olan Ahçipsovlar yaşıyorlardı.Buradaki köyün yer aldığı yaylaya Çerkesler Kbaada Yaylası diyorlardı.

1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı`ndan beri Çerkesya`ya yönelik istila harekatını sürdüren ve ilerleten Ruslar, 1863 sonbaharına doğru Abadzeh ve Şapsığlara, 24 Mart 1864`te de Vıbıh ve Cigetlere boyun eğdirmişlerdi.Rus devlet programının kapsamı,1864 Çerkesya`sını Çerkes (Adige) nüfusundan bütünüyle arındırmayı,boşaltılan coğrafyaya Rus nüfusu yerleştirmeyi,yerli nüfusu Türkiye`ye sürmeyi (deporte etmeyi),isteyenler çıkarsa,sınırlı sayıda olması koşuluyla,onları Kuban Irmağı solunda gösterilecek yerlere askeri gözetim altında yerleştirmeyi içeriyordu.

Güneyde Bzıb Irmağına değin yayılan Çerkesya`nın Karadeniz kıyılarını boydan boya ele geçiren Ruslar,bir yandan,daha yükseklerde bulunan yamaç alanları tarıyor,Çerkes köylerini bir bir ateşe veriyor,bir yandan da Karadeniz kıyısında toplanmış olan halkı,aşama aşama Türkiye`ye gönderiyorlardı.Bu arada sürgün kararına uymayan ve dağlık alanlarda barınan Ahçipsov, Aibga ve Pshu topluluklarına yönelik kapsamlı bir harekatın hazırlıklarını sürdürüyorlardı.

Sözkonusu üç topluluk,çıkılması çok zor olan Aibga köyünde bir yığınak yapıp direnme kararı aldılar.Ama,harekata katılan Rus birliklerinin ölçüsüz üstünlüğü karşısında,başarı umudu yitirildi,diğer köylerden gelen savaşçılar Aibga`dan ayrılıp kendi köylerine döndüler,oralardan da Türkiye`ye göç etmek üzere Karadeniz kıyısında toplandılar.Aibga köyü,üstün Rus birlikleri karşısında direndi,ama Rus ilerleyişini durduramadı,Aibga köyü Rus birliklerinin eline geçti ve yakıldı.Aibgalılar,temsilcilerini gönderip 12 Mayıs 1864`te boyun eğdiklerini Ruslara bildirdiler.Aibgalılar da,diğer Çerkesler gibi,kıyıya inip Türkiye`ye göç ettiler.

Dört değişik yönden harekata katılan Rus birlikleri,daha öncesinden kararlaştırıldığı üzere,21 Mayıs 1864`te,göreve yeni atanmış olan Kafkasya Ordusu Başkomutanı Veliaht Prens Mihail Nikolayeviç başkanlığında Kbaada Yaylasında (Krasnaya Polyana) toplandılar.Burada büyük bir dini ve askeri tören düzenlendi.Bir konuşma yapan Veliaht Prens (Grandük),Kafkas Savaşı`nın kendi başarılarıyla tamamlandığını açıkladı.Ama dağlarda saklanan Çerkes kalıntılarının da katılımıyla güçlenen Hak`uç topluluğu, 1864 sonrasında,1865 yılı sonlarına değin,dahası yer yer 1870`li yıllara,yani tükenene değin direnişini sürdürdü.Sonuç olarak, yerel halk yurdundan etnik temizlik yoluyla ve bütünüyle arındırıldı,ama Hak`uç direnişi nedeniyle Rusların bölgeye güven içinde yerleşmeleri 1880`li yıllara değin gecikmiş de oldu.Bu arada ılıman ve yağışlı (yılda 1.000 mm`nin üzeri yağışlı) bir iklimi bulunan Çerkesya`nın Karadeniz bölgeleri,geçilmesi olanaksız çalı,diken ve sarmaşıklarla kaplandı.Aradan 140 yılı aşkın bir zaman geçmiş olmasına karşın,eski ekili alanlar Ruslar tarafından hala tam saptanamamış durumdadır.Soçi`den ara sıra havalanan helikopterler eski ekili alanları ve güzel manzaralı yerleri saptamaya çalışmakta,saptanan yerler,Rus makamları tarafından yeni siteler oluşturularak,Rusya içlerinden getirilen ya da dışarıdan (Kazakistan,vb yerlerden) dönüş yapan Rus yerleşimcilere tahsis edilmekte,yerli Çerkesler ise,bu yerleşime kazanılmış yerlerden uzak tutulmaya çalışılmaktadır.

Eski Atkuac Çerkes köyü yerinde, şimdi Krasnaya Polyana (Rusça: Kızıl [1]Çayır) adı verilen bir Rus yerleşimi bulunmaktadır. Bazı Rus milliyetçileri her yıl 21 Mayıs`ta Krasnaya Polyana`da toplanıp fetih gününü anırlar ve 1864`ü ve onu gerçekleştiren atalarının fütuhatçı ruhunu diri tutmaya çalışırlar.

Bu yakınlarda Adigey Cumhuriyeti (AC) Devlet Parlamentosu-Khase (Хасэ),bir sınır değişikliğine gidilerek,kendi tarihsel toprağı olması ve Krasnodar Kray tarafından kuşatılmışlığa son verilmesi gerekçeleriyle,sınırlarının,Krasnaya Polyana da dahil,Abhazya`ya değin uzatılması,ara yerdeki tarihi Adıge topraklarının AC sınırları içine alınması talebinde bulunduUfuk Tavkul, "Kazaklar", ``Birleşik Kafkasya dergisi``, Ankara, 2007, Sayı 6-7, s.33.

Krasnaya Polyana yöresinde 535 ile 2.228 metre düzeylerinde kayak yapma olanağı,İsviçre ve Avusturya Alplerine benzeyen güneşli ve dinlendirici bir dağ iklimi,çarpıcı güzellikte bir doğa ve eşsiz manzaralar,kalın ve bambaşka (kızıllaşan) bir kar örtüsü vardır.ABD,Kanada ve AB ülkelerinden,her yıl artan sayıda turist ve sporcu yöreyi ziyaret etmektedir.Krasnaya Polyana, şimdi, Soçi 2014 Kış Olimpiyatları nedeniyle daha da gelişen bir dinlenme ve kış sporları merkezi konumundadır.

Dipnot

reflist

Ayrıca bkzcommonscat-ufak|Krasnaya Polyana

Dış BağlantıKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    G.polyana,nin yüzde. 25 ermeni 100/10 ahiska turk, U 100/15 yunanlı ana dil rusça Corafi yapısı sarp camormani Rusya'nı en turistik bölgesi 2014 kayak olimpiat pistleri kanatka dagların dadir 8 adet 6 yıldızlı. Otel var 1 adet küçük irmak var

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Krasnaya Polyana
Krasnaya Polyana