Krav Maga

Kısaca: Krav Maga (İbranice קרב מגע: "yakın dövüş"), İsrail askeri güçleri tarafından kullanılan savaş sanatları tekniğidir. Krav Maga İsrail güvenlik güçleri tarafından belirli değişikliklerle kullanılmaktadır. ...devamı ☟

Krav Maga
Krav Maga

Krav Maga (İbranice קרב מגע: "yakın dövüş") İsrail askeri güçleri tarafından kullanılan yakın dövüş tekniği.

Krav Maga İsrail güvenlik güçleri tarafından belirli değişikliklerle kullanılmaktadır. Kişisel savunma (self-defense) için daha basitleştirilip askeriyede kullanılan öldürme teknikleri çıkarılmış bir versiyonu sivil hayatta açılan kurslarla öğretilmektedir. İngilizce konuşulan ülkelerde kısaca Krav şeklinde adlandırılmaktadır.

Etimoloji

Krav Maga İbranice`deki temas anlamına gelen ``maga`` (מגע) kelimesiyle "kavga" veya "dövüş" anlamına gelen ``krav`` (קרב) kelimesinden oluşmuştur ve diğer dillere genellikle yakın dövüş olarak tercüme edilir.

Tarih

İsrail`de Krav Maga adını alacak sistemin başlangıcı 1930`larda Macaristan ve Çekoslovakya`da Imi Lichtenfeld tarafından yahudi topluluğunu yahudi karşıtı gruplardan korumak için geliştirilmiş ve kurallarının tam olarak belirlenip ilk öğretildiği yer Bratislava olmuştur.

1910 yılında Budapeşte`de doğan Lichtenfeld, o yıllarda güreş ve boksla uğraştı ve jimnastik yaptı. Gençliğinde boks ve güreş şampiyonu olan Lichtenfeld savaşlar ve ilticalarla geçen hayatı boyunca da tekniklerini geliştirmek için bol bol fırsat buldu. 1948 yılında İsrail devletinin kurulmasının ardından İsrail ordusunda yüz yüze savunma konusunda eğitmenlik yapan Lichtenfeld, 1960`ların başında emekliye ayrılmış ve açtığı jimnastik salonunda tekniklerini sivil hayata uyarlayarak Krav Maga adını verdiği tekniğini öğretmeye başlamıştır. Imi`nin ilk Krav Maga okulları Tel Aviv`de ve Netanya`da açılmış. Böylece Krav Maga günlük hayatta, sokakta kendini korumak isteyen insanlar için öğrenilmesi mümkün, pratik bir yöntem haline geldi. Imi ve öğrencileri, Krav Maga`yı bütünlük taşıyan bir sistem haline soktular. Imi`nin ölümüne dek asistanlığını yapan Eyal Yanilov, sistemdeki açıkları saptayıp giderme işini üstlendi. Krav Maga, kısa sürede tanındı ve saygın bir dövüş sanatı olarak kabul gördü.

İsrail`de büyük ilgi gören bu `sivil teknik`ler İsrail`deki bazı devlet okullarında ders olarak okutuluyor. Krav Maga`nın İsrail ve ABD dışında Fransa, Finlandiya, İskandinavya, İngiltere ve Brezilya`da da uygulayıcıları var.

Teknik ve Eğitim

Krav Maga`da keskin kurallar bulunmamaktadır. Krav Maga bir spor olmadığından herhangi bir müsabakaya dayalı karşılaşması da bulunmamaktadır. Tüm teknikler gerçe hayat koşullarında maksimum etkinlikte işlemesi için geliştirilmiştir. Krav Maga`da ataklar ve savunmalar rakipte mümkün olabilecek en büyük acıyı oluşturmak amacıyla tasarlanmışlardır. Kafa atmalar, vuruşlar ve diğer şiddetli teknikler üzerinde durulmuştur.

prensipleri aşağıdaki gibi olan dövüş tekniği(sanat değil):

 • öncelikle herhangi bir yaralanmadan kendini koru!
 • savunmada ise olabildiğince çabuk saldırıya geç
 • doğal reflekslerine güven..ancak bir kısmının geliştirilmesi pratik gerektirir.
 • bulabildiğin herhangi bir zayıf noktaya vur.Tüm etkinlikle(gücünle değil)
 • çevrendeki herhangi bir obje yararlıysa,kullanmaktan çekinme.


Filmlerde Krav Maga Sahneleri

 • X-Men`de Wolverine ve Shadowcat karakterleri Krav Maga eğitimi almışlardır.
 • Gilmore Girls dizisinde Paris Geller ve Doyle McMaster Krav Maga uygulamışlardır.
 • Kuzuların Sessizliğinde Clarice Starling Krav Maga`dan bazı hareketleri yaparken görülmektedir.
 • Terminator 3`de robot TX`ün dövüş sahnelerinde kullandığı teknikler de Krav Maga eğitiminden.


Göz AtBağlantılarKliplerKitaplar

 • Imi Sde-Or ve Eyal Yanilov - Krav Maga: How to Defend Yourself Against Armed Assault
 • David Kahn - Krav Maga : An Essential Guide to the Renowned Method--for Fitness and Self-Defense


Kaynaklar

Vikipedi

Krav Maga

İngilizce Krav Maga kelimelerinin Fransızca karşılığı.
Krav Maga, système de combat et de légitime défense (Self-defense) des Forces israéliennes de défense développé par Imi Lichtenfeld, art martial moderne

Krav Maga

İngilizce Krav Maga kelimelerinin Almanca karşılığı.
offizielles Selbstverteidigungs- und Kampfsystem der israelischen Verteidigungskräfte von Imi Lichtenfeld entwickelt

Krav Maga

official self defense and fighting system of the Israeli Defense Forces developed by Imi Lichtenfeld

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Krav Maga Resimleri