Kromoplast bitkilere farklı renkler kazandıran plastittir. Lökoplastlar gibi renksiz değildir.

KROMOPLAST (türkçe) anlamı
1. ( khroma renk
2. plaster yapıcı) dirb. değişik renkler taşıyan kromatofor.

Kromoplast hakkında bilgiler

Kromoplast: Bitkiye rengini verir.Genç hücreleri plastitlerinden oluşan ve bitkiye farklı renkler kazandıran plastit çeşididir. Likopin (kırmızı), ksantofil (sarı) ve karoten (turuncu) olmak üzere üç çeşittirler.Sari renkte kromoplastlar -> Limon, Muz vb.

Kirmizi Renkte olan Kromoplastlar: -> Domates vb. ...

Turuncu Renkte olan Kromoplastlar -> Havuç vb.

Kromoplast :

1-Yaşlı yapraklarda, meyvalarda ve bazi yuksek yapili bitkilerin köklerinde bulunur.

2-Fotosenteze yardımcıdırlar.

3-Vitamin sentezinde rol oynarlar.

4-Meyve, çiçek ve yapraklarda renk oluşumunu sağlarlar. Üremeyi kolaylaştırır.

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Hücre

Hücre, canlının canlılık özelliklerini taşıyan, yapı ve görev bakımından en küçük parçasıdır. Hücreye göze de denilebilir. Atomların molekülleri, moleküllerin makromolekülleri, makromoleküllerin makromoleküler yapıları oluşturmasıyla, dokuların en küçük yapı ...

çiçek

Çiçek, bitkilerde üremeyi sağlayan organları taşıyan yapı. Bir çiçek, 4 kısımdan oluşur.

Kloroplast

Kloroplast, fotosentezin gerçekleştiği sitoplazmik organeldir. Çift katmanlı zarla çevrilidir. İç katman fotosentez pigmentleri enzimleriyle klorofil içeren yassı keseciklere dönüşmüştür. DNA içeren kloroplastlar, bağımsız işlev gören ve kendi kendine çoğalan bir yapıdır.

Organel

ÖrgencikHücre Organcıkları ya da Organeller, hücre biyolojisi söz konusu olduğunda, ökaryot hücrenin sitoplazmasında asılı halde duran ve özelleşmiş işlevlere sahip çeşitli yapılardır.

Plastit

Plastitler alg ve bitki hücrelerinde bulunan çeşitli görevleri olan temel organellerdir. Genç hücrelerde renksiz olan plastitler (lökoplast), hücre ile birlikte gelişerek, hücrenin görevine uygun şekil ve renk kazanır.

Biyoloji Sözlüğü - K

Kadavra: Tıp öğreniminde üzerinde çalışmak için hazırlanmış ölü insan ya da hayvan vücudu. Kafein : Kahve taneleri ve çay yapraklarında bulunan, merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkisi olan, fosfodiesteraz aktivitesini engelleyen bir pürin alkaloit. Kalaza : Kuş ...

Plastitler

Plastitler alg ve bitki hücrelerinde bulunan çeşitli görevleri olan temel organellerdir. Genç hücrelerde renksiz olan plastitler (lökoplast), hücre ile birlikte gelişerek, hücrenin görevine uygun şekil ve renk kazanır.