Kum Saati

Kum saatleri içinde kum olan, altı üstü geniş, beli ince, eşit miktarda bir sıvının ya da çok ince taneli bir katının bir delikten geçerken daima aynı zamana ihtiyaç göstereceği ilkesine dayanarak çalışan zaman ölçme aracıdır. Akış hızının sabit olmayıp, işlemin toplam süresinin sabit oluşu bu saatlerin dezavantajıdır.Kum saatleri içine kum doldurulmuş altı üstü geniş, beli ince , eşit miktarda bir sıvının ya da çok ince taneli bir katının bir delikten geçerken daima aynı zamana ihtiyaç göstereceği ilkesine dayanarak çalışan zaman ölçme aracı.

Akış hızının sabit olmayıp, işlemin toplam süresinin sabit oluşu bu saatlerin dezavantajıdır. Saatlerde kumun yanında, zaman zaman pudra haline getirilmiş yumurta kabuğu, civa ya da ince toz siyah mermer de kullanılmıştır. Kum saati, Avrupa`da ilk kez 8. yüzyılda bir papazın buluşuyla kullanılmaya başlanmıştır. Camcılık becerisi geliştikçe, kumun doldurulduğu ağız da eritilerek kapatılmış ve nemlenerek akışın zorlaşması sağlanmıştır.

16. yüzyıldan günümüze bu saatler sürekli zamanı ölçmek için değil, belirli bir sürenin başlangıcını ve bitişini göstermek için kullanılmıştır; kiliselerde dua süresi, gemilerde tayfaların nöbet süresi ya da gemilerin hızlarının belirlenmesi amacıylada kullanılmıştır.

Soğuk iklimlerde su saatine göre daha yaygın kullanımı olduğu halde, kum saati gün boyunca zaman ölçümü için çok uygun bir gereç değildi. Bunun için, ya çok büyük yapılması, ya da başında her an birinin beklemesi gerekiyordu. Bazı kum saatlerinde bulunan kadrandaki gösterge, saatin her başaşağı edilişinde bir saat ileri alınıyordu. Yine de, kum saati uzun bir dönem boyunca küçük zaman aralıklarının ölçülmesinde başarıyla kullanılmıştır.

commonscat|Hourglasses

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

kum saati

Dar bir boğazla birbirine bağlanmış iki cam kaptan oluşan ve üstteki kapta bulunan kumun aşağıya akmasından yararlanarak zamanı anlamaya, ölçmeye yarayan araç.

kum saati

Türkçe kum saati kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. sandglass, hourglass

kum saati

Türkçe kum saati kelimelerinin Fransızca karşılığı.
sablier [le]

kum saati

Türkçe kum saati kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. Eieruhr, Sanduhr, Stundenglas

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    su saati Su sayacı. Su saati, zamanı ölçmek için suyun yavaş yavaş akmasından yararlanan eski bir araçtır. Kuzey Amerika yerlileri ve bazı Afrika halklarının kullandığı bir türü, batıncaya değin bir delikten su alan küçük bir kayık, ya da yüzen bir kaptan oluşuyordu. Bir başkasında ise, kabın içine su dolduruluyor, su bir delikten boşalırken kabın üstünde bulunan ve kalan suyun düzeyini ölçen çizgilere bakılarak zaman okunuyordu. Babil'de Kaldelilerin bulduğu sanılan bu aracın M.Ö. 14. yüzyıldan kalma örneklerine Mısır'da rastlandı. İlk örneklerde, ölçme çizgilerinin aralıkları, su boşaldıkça basıncın azalacağı ve akışın yavaşlayacağı düşünülmeden belirlenmişti. Eski Romalılar, bir su haznesinden içine su damlayan silindir biçimli bir su saati geliştirdiler; suyun üstünde yüzen bir şamandra, ölçekli silindir duvarlarından. geçen zamanın okunmasını sağlıyordu. Su saatleri çok çeşitli amaçlarla kullanılırdı. Hatiplrin konuşma süreleri bunlarla ölçülürdü. 16. yüzyılda Galillei, düşen cisimler deneylerinde su yerine cıva kullandığı bu tür bir saatten yararlandı.

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    Kum saati:H harfine benzer,içindeki kum aşağıya inince bir gün tamamlanmış olur:}

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kum Saati
kum saati