Kum Saati Bulutsusu

Kısaca: Kum Saati Bulutsusu (ayrıca MyCn 18 olarak da bilinir) güney takımyıldızı Sinek bölgesinde ve Dünya'dan yaklaşık olarak 8,000 ışık yılı uzaklıkta bulunan genç gezegenimsi bulutsu. Henry Draper Kataloğu'nu genişletme çalışmaları sırasında Annie Jump Cannon ve Margaret W. Mayall tarafından 1940 yılında keşfedilmiştir. Önceleri basit, küçük ve zayıf bir gezegenimsi bulutsu olarak tanımlandı. 18 Ocak 1996 yılına gelindiğinde, çok gelişmiş teleskoplar ve görüntüleme tekniklerini kullanan "Jet Propuls ...devamı ☟

Kum Saati Bulutsusu
Kum Saati Bulutsusu

Kum Saati Bulutsusu (ayrıca MyCn 18 olarak da bilinir) güney takımyıldızı Sinek bölgesinde ve Dünya'dan yaklaşık olarak 8,000 ışık yılı uzaklıkta bulunan genç gezegenimsi bulutsu. Henry Draper Kataloğu'nu genişletme çalışmaları sırasında Annie Jump Cannon ve Margaret W. Mayall tarafından 1940 yılında keşfedilmiştir. Önceleri basit, küçük ve zayıf bir gezegenimsi bulutsu olarak tanımlandı. 18 Ocak 1996 yılına gelindiğinde, çok gelişmiş teleskoplar ve görüntüleme tekniklerini kullanan "Jet Propulsion Laboratuvarı"ndan Raghvendra Sahai ve John Trauger, bulutsunun kum saati benzeri şeklini keşfettiler. Popüler kültürde Kum Saati Bulutsusu * Kum Saati Bulutsusu fotoğrafı, Nisan 1997'de National Geographic dergisinin kapağında kullanıldı. * Pearl Jam'in 2000 yılı albümü Binaural'de Kum Saati Bulutsusu'nun olağanüstü güzellikteki fotoğrafı kullanıldı. * Kum Saati Bulutsusu popüler bir oyun Final Doom'da görünür.
# STScI. Hubble Finds an Hourglass Nebula around a Dying Star. Press release: Space Telescope Science Institute. January 16, 1996.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.