Kumkale

Kumkale(Eski adı 'Yunanca: "Sigeon" '), Çanakkale tarımında çok önemli bir bölge konumu itibarıyla Anadolu topraklarında yer alan ve

Kumkale(Eski adı 'Yunanca: "Sigeon" '), Çanakkale tarımında çok önemli bir bölge konumu itibarıyla Anadolu topraklarında yer alan ve Çanakkale boğazı'nın tam giriş noktasında verimli toprakları olan manzarası ile Çanakkale boğazı ve şehitler abidesini içine alan konumu ile bir doğa harikası, bir yakası Ege denizi'nde, bir yakası ise Çanakkale boğazında olan belde toprakları tam bir tarım bölgesidir.

Kumkale’nin bugünkü kuruluş yerindeki yerleşim 1928 yılında olmuştur. Çanakkale savaşlarında Fransızlar şaşırtmaca olarak Kumkale bölgesine çıkarma yapınca şimdi Askeri yerleşim alanında kalan Kumkale köyü savaş dolayısı ile boşaltılıyor. Burada yaşayanlar iç taraflardaki köylere çekiliyorlar. Savaş bittikten sonra yöreyi terk eden yaşayanlar 1928 yılında tekrar geri dönerek bugünkü yerleşim yerinde "Masırlık" isminde burayı kuruyorlar. Daha sonra adını "Kumkale" olarak değiştiriyorlar. Tarihte bilinen ismiyle köyün kurucusu Mehmet Tetik Çavuş. Köy daha sonra Bulgaristan’dan ve Romanya’dan gelen göçlerle nüfusu çoğalıyor ve bugünkü konumuna geliyor.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.