Kurban Berdiyev

Kısaca: Kurban Berdiyev ( (Kurban Bekiyevich Berdyyev), ; d. 25 Ağustos 1952, Aşkabat), Türkmen futbolcu ve teknik direktör. Aynı zamanda yanından ayırmadığı tesbihinden ötürü "tespihli hoca" olarak da anılan Berdiyev, halen başında bulunduğu Rubin Kazan'da başkan yardımcılığı görevini de yerine getirmektedir. ...devamı ☟

Kurban Berdiyev ( (Kurban Bekiyevich Berdyyev), ; d. 25 Ağustos 1952, Aşkabat), Türkmen futbolcu ve teknik direktör. Aynı zamanda yanından ayırmadığı tesbihinden ötürü "tespihli hoca" olarak da anılan Berdiyev, halen başında bulunduğu Rubin Kazan'da başkan yardımcılığı görevini de yerine getirmektedir. == Kariyeri Kulüp takımları kariyeri Futbol kariyerine 1966 yılında doğduğu şehrin takımı olan Kolhozçy Aşgabat'ta başlayan ve bu takımda profesyonelliğe adım atan Berdiyev, 1977'deki kısa bir FC Kairat deneyiminden sonra 1979'da SKA Rostov-on-Don'a transfer oldu. Sonra sırasıyla FC Rostov ve FC Kairat'ta oynadı.

Teknik direktörlük kariyeri

1986'da, futbolu bıraktıktan bir yıl sonra, Sovyet 2. Lig takımı FC Khimik Dzhambul kulübünde teknik direktörlüğe başladı. Çalıştırdığı FC Taraz, Gençlerbirliği, FC Kairat ve FC Caspiy kulüplerinde başarı elde edemeyen Berdiyev, sonrasında başına geçtiği Nisa Aşkabat'la 1998'de Türkmenistan Kupası'nı, 1999'da ise Türkmenistan Ligi'ni kazandı. 1999 yılında birkaç aylığına Türkmenistan Milli Futbol Takımı'nın başına geçen Berdiyev, FC Kristall Smolensk'te de başarı elde edemedi. 2001'de Rubin Kazan takımının başına geçen Berdiyev, kulübü 2002'de Rusta 1. Ligi'nde şampiyon yaparak Rusya Premier Ligi'ne çıkardı. 2003'te ligdeki ilk sezonunu 3. olarak bitirdi. 2008 ve 2009 sezonlarında Rubin'i lig şampiyonu yapan Berdiyev, 2010 sezonunda bir 3.'lük daha elde etti. Rubin'le Rusya Kupası'nı 2012'de kazanan Berdiyev, 2010 ve 2012 yıllarında olmak üzere 2 kez de Rusya Süper Kupası'nı takımıyla beraber kaldırdı. Nisan 2012'de spora yaptığı katkılardan ötürü Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in kararıyla Dostluk Madalyası ile ödüllendirildi. == Dış bağlantılar == * Rubin Kazan resmi sitesindeki profili * Курбан БЕРДЫЕВ: «УСПЕТЬ БЫ ТОЛЬКО ЗАВЕРШИТЬ…» (часть 1) * Курбан БЕРДЫЕВ: «УСПЕТЬ БЫ ТОЛЬКО ЗАВЕРШИТЬ…» (часть 2) * Курбан Бердыев: «Я смотрю „Барселону“ и понимаю: это же баскетбол»

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.