--}}

Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu

Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu, Büyük Otto tarafından 962'de kurulan, başlangıçta Cermanya, İtalya ve Bourgognu'yu kapsayan ve 1806'da yıkılan imparatorluğun resmi adıdır.Büyük Otto'nun 2 Şubat 962'de taç giymesinden sonra, bu imparatorluk Batı Roma İmparatorluğu'nun mirasını resmen devralmış oluyordu; "Romanorum İmperium" terimi ancak Konrad II döneminde kullanılmaya başlandı.

Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu, Büyük Otto tarafından 962'de kurulan, başlangıçta Cermanya, İtalya ve Bourgognu'yu kapsayan ve 1806'da yıkılan imparatorluğun resmi adıdır.

Büyük Otto'nun 2 Şubat 962'de taç giymesinden sonra, bu imparatorluk Batı Roma İmparatorluğu'nun mirasını resmen devralmış oluyordu; "Romanorum İmperium" terimi ancak Konrad II döneminde kullanılmaya başlandı. Friedrich I, imparatorluk ünvanının Sancta Ecclesia karşısındaki kutsal niteliğini vurgulamak amacıyla "Sacrum İmperium" kavramını getirdiyse de (Besançon diyeti,1157), bu terim krallık belgelerine ancak 1254'te girdi. Nihayet, "Nationis Germanicae" nitelemesi, Almanların imparatorluk üzerindeki ulusal haklarını belirtmek için 15. yüzyılda kondu, ama tam anlamıyla 17. yüzyılda yaygınlık kazandı.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu
Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu