--}}

Kwai Köprüsü (Film)

Film İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonlar tarafından Burma`da esir alınan bir grup İngiliz askerinin hikayesini anlatır.

Film İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonlar tarafından Burma`da esir alınan bir grup İngiliz askerinin hikayesini anlatır.

Albay Nicholson başkanlığındaki esirler, Japonlar tarafından Kwai Nehri üzerinde bir köprü yapmak için görevlendirilir. Japon albay Saito`nun amacı bu köprüyü kullanarak birliklere cephane taşıma konusunda avantaj sağlamaktır.

Albay Saito`nun işkencelerine dayanamayan albay Nicholson, bir süre sonra köprü yapımının emri altındaki mühendis ve askerler için de moral kaynağı olacağını düşünerek Saito`nun isteğini kabul eder.

Nicholson, düşmanlarının esiri konumunda olsa da, Saito ve adamlarının yapabileceğinden daha iyi bir köprü inşa ederek onun ve adamlarının moralini bozmayı düşünmektedir.

İnşaat ilerledikçe Nicholson, köprünün düşmanına avantaj sağlayacağını unutur ve onu mükemmelleştirmek için elinden geleni yapar. Bu arada İngilizler, yapımı devam eden köprünün imha edilmesi için bir komando birliği görevlendirir.

Bir tarafta köprüyü tamamlamak için hayatları pahasına ve zor koşullarda çalışan İngiliz askerleri, diğer tarafta onların yapmakta olduğu köprüyü havaya uçurmaya çalışan İngiliz komandoları...

`Hindistan`a Bir Geçit` (A Passage to India), `Arabistanlı Lawrence` (Lawrence of Arabia), `Doktor Jivago` ve `Oliver Twist`in de yönetmeni olan David Lean, bu öyküyle sinema tarihinin kilometre taşlarından birine imza atmıştı.

`Kwai Köprüsü`, 1957`de sekiz dalda Oscar`a aday olmuş ve En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik dallarında Oscar almıştı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.