Lübeck

Lübeck, Almanya’nın kuzey kesiminde, Schleswig-Holstein eyâletinde liman kenti.

Lübeck

thumb|right

Lübeck, Almanya`nın kuzey kesiminde, Schleswig-Holstein eyaletinde (Land) liman kenti. Baltık Denizinden yaklaşık 14 kilometre içeride, Trave ve Wakenitz ırmaklarının kıyısında yer alır.

Tarihçe

Bölgede kurulan ilk yerleşme bir Slav prensliğinin merkezi olan Liubice`ydi. Alman kenti ise 1143`te Holstein kontu II. Adolf tarafından kuruldu. 1157`deki yangında kentin büyük bölümü yıkıldıysa da, 1159`da III. Heinrich tarafından aynı yerde yeniden inşa edildi. Sonraki yıllarda Avrupa`nın kuzey ve doğusundaki hammadde üreten ülkelerle, batısındaki imalat merkezleri arasında bir ticaret merkezi olarak gelişti.

Kısa bir süre için (1201-26) Danimarka`nın yönetimi altında kalan Lübeck, 1226`da özgür kent oldu. Bu dönemde çıkarılan "Lübeck Yasaları" daha sonra Baltık bölgesindeki 100`den fazla kentte uygulandı. Bu kentlerin ekonomisini ve görünümlerini büyük ölçüde etkileyen Lübeck 1358`de Hansa Birliği`nin merkezi oldu.

Reform hareketiyle (1529-30) birlikte, kent yönetimi önemli değişikliklere uğradı. Bu dönemde kent konseyi bölgeden sürüldü ve kentin yönetimini Jürgen Wullenwever üstlendi. Wullenwever`in Danimarka, İsveç ve Felemenk`e karşı giriştiği savaşın başarısızlıkla sonuçlanması kentin eski gücünü yitirmesine neden oldu. Bununla birlikte Lübeck, Hansa Birliği`nin dağılmasından (1630) sonra da, Baltık Denizindeki en önemli liman olma özelliğini korudu. 1811`den 1813`e değin Fransız yönetimi altında kalan kent, 1815`ten sonra da Alman Konfederasyonu`na üye oldu.

thumb|left|Holsten Kapısı

Lübeck, 1866`dan sonra Kuzey Alman Konfederasyonu`na, 1871`den sonra da Alman İmparatorluğu`na bağlandı. 1900`de Elbe-Lübeck Kanalı`nın yapımıyla birlikte kent ekonomisi yeniden canlandı. Kentin 1226`dan beri süregelen özerk statüsü, 1937`de Nazi yönetimi sırasında Prusya`nın Schleswig-Holstein eyaletine bağlanmasıyla son buldu.

thumb|right|Holsten KapısıGörülmeye değer yerleri

Lübeck`in önde gelen tarihsel yapıları arasında 14. yüzyılda tamamlanan Gotik üsluptaki Marienkirche (Meryem Ana Kilisesi), yapımına 1173`te III. Heinrich döneminde başlanan romanesk katedral ile gotik ve Rönesans üsluplarının karışımı bir üslupta inşa edilen görkemli Belediye Binası (Rathaus) sayılabilir. Kuleli Kale Kapısı (Burgtor) (1444) ve Holsten Kapısı (Holstentor) (1477), kentin ortaçağ surlarının kalıntılarıdır.

thumb|right|Meryem Ana Kilisesi

thumb|right|Kuleli Kale Kapısı

thumb|right|Belediye BinasıEkonomi

Lübeck, Almanya`nın Baltık Denizi kıyısındaki en büyük limanıdır; liman kentteki en önemli iş alanıdır. Öteki ekonomik etkinlikler arasında gemi yapımı ve metal işleme ile seramik, kereste ürünleri, tıbbi araç ve gıda maddeleri üretimi sayılabilir. Nüfus, 31 Aralık 2005 itibariyle 213.983`dir.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

Lübeck

Almanca Lübeck kelimesinin İngilizce karşılığı.
npr. lubeck

Lübeck

Almanca Lübeck kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. lubecca {geog.} (f)

İlgili konuları ara

Yanıtlar