Lübnan sediri

Lübnan sediri (Cedrus libani), Toros sediri olarak da bilinir, çamgiller (Pinaceae) familyasından bir sedir türü.

Lübnan sediri

Lübnan sediri (Cedrus libani), Toros sediri olarak da bilinir, çamgiller (Pinaceae) familyasından bir sedir türü.

40 m'ye kadar boy yapar. Genç sürgünler grimsi kahverengi, çıplak ya da hafif tüylüdür.

İğne yapraklar 1,5-3,5 cm uzunluğunda, sert ve batıcıdır. Renkleri önceleri koyu yeşil, zamanla yaşlı bireylerde mavimsi yeşil renk almaktadır.

Kozalakları genellikle fıçı biçimindedir. Boyları 8-10 cm, enleri 4-6 cm'dir. Kozalak pulları geniş ve tam kenarlıdır. Dış yüzeyleri hafifçe tüylüdür. Kozalakların üzerlerinde bol reçine bulunmaktadır.

Doğal olarak Güney Anadolu ve Lübnan'da yayılmış olup, batı sınırı Fethiye ve Köyceğiz'den başlar. Doğuya doğru Toros Dağları üzerinden uzanmakta, Göksun ve Kahramanmaraş yörelerinden bir kavisle güneye Nur Dağlarına yönelmektedir. Lübnan'da ancak Cebelübnan'da kalmıştır. Bu ana yayılışı dışında ise Kuzey Anadolu'da Kelkit-Yeşilırmak Vadisinde Erbaa yakınlarında Çatalan Köyünde ve Niksar yörelerinde 100 hektarlık adacıklar halinde bulunmaktadır.
bende manyas gölüne bakan bir araziye 55 adet fıstık çamının önüne arazi kanarına tek sırs 72 adet 150 cm.boyunda lübnan sediri dikiyorum. dikim esnasında kuyudan çıkan toprağa 2-3 kürek 4-5 yıllık hayvan gübresi karıştırarak geri dolduracağım. umarım doğrudur. çünkü bir sitede bağhavsdon alacağınız gübreyi dökün diye yazıyordu. reklam koktuğu için uymayacağım.

İlgili konuları ara

Yanıtlar