Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı (eskiden Spor ve Sergi Sarayı), İstanbul, Harbiye'de bulunan kongre ve gösteri merkezi.
Projesi Paolo Vietti-Violi, Şinasi Şahingiray ve Fazıl Aysu'ya ait olan yapının temeli 27 Ocak 1948'de dönemin belediye başkanı Dr.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı (eskiden Spor ve Sergi Sarayı), İstanbul, Harbiye'de bulunan kongre ve gösteri merkezi. Projesi P. Vietti-Violi, Şinasi Şahingiray ve Fazıl Aysu'ya ait olan yapının temeli 27 Ocak 1948'de dönemin belediye başkanı Dr. Lütfi Kırdar tarafından atıldı. 3 Haziran 1949'da Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası ile hizmete açıldı. 7,000 kişi kapasiteli büyük salonda basketbol, voleybol, güreş, boks, halter, hentbol ve hokey gibi tüm salon sporları yapılabilmekteydi. Salonda ayrıca sergi, konser ve sirk gösterileri yapıldı. Salon uzun yıllar uluslararası yarışmalar için İstanbul'un tek kapalı spor salonu olma özelliğini sürdürdü. 1959 Avrupa Basketbol Şampiyonası, 1967 Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası, 1982 Balkan Basketbol Şampiyonası'nın aralarında bulunduğu birçok uluslararası organizasyon bu salonda düzenlendi. Salonun adı 1988'de Lütfi Kırdar Spor Salonu olarak değiştirildi. 1992'de kongre merkezine çevrilmek üzere spor faaliyetlerine kapatıldı. 1996'da, Habitat II ile tekrar hizmete girdi. İki parçadan oluşan komplekste, ana binada kongre, toplantı ve konser gösteri gibi etkinlikler yapılırken, Rumeli Binası'nda fuarcılık faaliyetleri düzenlenir. 1996 Habitat Zirvesi, 2003 Dünya Felsefe Kongresi, 2004 NATO Zirvesi gibi büyük etkinliklere evsahipliği yaptı.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar