L6 Wombat

Kısaca: L6 Wombat, (İngilizce Weapon Of Magnesium, Battalion, Anti-Tank) İngiliz Kraliyet Ordusu tarafından kullanılan 120 mm kalibrelik bir geri tepmesiz tanksavar tüfeğidir. Uzun yıllar kullanılan silah güdümlü tanksavar füzesi sınıfındaki Vigilant ve MILAN füzelerinin gelmesi ile kullanımdan kaldırılmıştır. ...devamı ☟

L6 Wombat
L6 Wombat

L6 Wombat, (İngilizce Weapon Of Magnesium, Battalion, Anti-Tank) İngiliz Kraliyet Ordusu tarafından kullanılan 120 mm kalibrelik bir geri tepmesiz tanksavar tüfeği. Uzun yıllar kullanılan silah güdümlü tanksavar füzesi sınıfındaki Vigilant ve MILAN füzelerinin gelmesi ile kullanımdan kaldırılmıştır. Wombat aslında II. Dünya Savaşı sırasında üretilen "Ordnance, RCL, 3.45 in" model geritepmesiz toptan geliştirilen BAT ve MoBAT serisinin son halaksıydı. Wombat genellikle iki tekerlekli yük arabasıyla çekiliyordu. Bundan başka bu silah FV432 ZPT üzerinede monte edildi.

Genellikle bu silahta 1.000 metre menzile sahip HESH mermileri kulanılmıştır. Bundan başka peşrev mermisi ve geliştirilmiş peşrev mermileri atmaktaydı. Bilyeli mermilerin çıkması ile bu silah açık alanlarda düşman piyade birliklerine karşı kullanıldı.

Soğuk Savaş süresinde , NATO ve İngiliz Kraliyet Donanması birlikleri Norveçin karlarla kaplı dağlarında İsveç yapımı paletli kar traktörlerinden yararlandı.

Geritepmesiz silah üretimi

  • BAT, Battalion Anti Tank
Özgün tasarım ve ağır kalkanlı


  • L4 MOBAT
BAT modelinin daha hafif kalkanlı ve işaretleme silahı takılmış modeli. Bu silah başlarda Austin Champ ardından Land Rover ile çekiliyordu.


  • L6 WOMBAT (Weapon Of Magnesium BAT)
Dahada hafiflrtilmiş kundaklı modeli. Bu sayede silah Kraliyet Deniz Kuvvetlerine bağlı komando ve paraşüt birliklerinde kullanıldı. Silah bunun yanında FV432 ve 3/4 tonluk Portee Land Rover araçlara takıldı. Azami vuruş menzili 2000 metreye çıktı.


  • L7 CONBAT ("Converted BAT")
MoBAT ve BAT modelleri üzerine hedefleme tüfeği takılmış tasarımı.


Tanksavarlar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

L6 Wombat Resimleri