La Fontaine

Jean de La Fontaine (okunuşu Lafonten) (d. 8 Temmuz 1621 Château-Thierry - ö. 13 Nisan 1695 Paris) Fransız şair ve yazar. Yazdığı fabl eserleri ile tanınmıştır. Varlıklı bir ailenin çocuğu idi. Paris'te kolejde okudu. Hukuk tahsili yaptı. Papaz yetiştirilmek istenildi. Lise de kiliseden ayrıldı. Okul hayatında başarılı bir öğrenci olamadı. Gençliğinde baba mesleği olan orman ve su kanalları işleriyle uğraştı.

1. n. family name
2. Jean de La Fontaine (1621-1695)
3. French poet
4. author of Aesop's Fables
5. Henri La Fontaine (1854-1943)
6. Belgian statesman and jurist
7. the 1913 Nobel peace prize winner
8. town in Indiana (USA)n. La Fontaine
9. Jean de La Fontaine
10. (1621-95)
11. French poetn. La Fontaine
12. family name
13. town in Indiana (USA)
14. Jean de La Fontaine (1621-95)
15. French poet
author of Fables,
La Fontaine (almanca) ingilizcesi
16. n. family name
17. Jean de La Fontaine (1621-1695)
18. French poet
19. author of Aesop's Fables
20. Henri La Fontaine (1854-1943)
21. Belgian statesman and jurist
22. the 1913 Nobel peace prize winner
town in Indiana (USA),
La Fontaine (fransızca) ingilizcesi
23. n. La Fontaine
24. family name
25. town in Indiana (USA)
26. Jean de La Fontaine (1621-95)
27. French poet
28. author of Fables,
La Fontaine (ingilizce) fransızcası
1. n. La Fontaine
2. nom de famille
3. Jean de La Fontaine (1621-1695)
4. conteur et poète français
5. célèbre pour ses fables
6. membre de l'Académie française
7. Henri La Fontaine (1854-1943)
8. homme politique belge et lautréat du prix Nobel de la paix en 1913
9. ville de l'Indiana (USA)
La Fontaine (ingilizce) almancası
1. n. La Fontaine
2. Nachname
3. Jean de La Fontaine (1621-1695)
4. französischer Dichter
5. Autor von Fabeln
6. Henri de La Fontaine (1854-1943)
7. belgischer Staatsmann und Jurist
8. Friedensnobelpreisträger in 1913
9. Stadt in Indiana (USA)
La Fontaine (ingilizce) italyancası
1. s. La Fontaine (autore di fiabe francese)
La Fontaine (ingilizce) ispanyolcası
1. s. La Fontaine (autor de parábolas francés)
La Fontaine (ingilizce) portekizcesi
1. s. La Fontaine
2. sobrenome
3. Jean de La Fontaine (1621-1695)
4. poeta francês autor de Fábulas de Esopo
5. Henri La Fontaine (1854-1943)
6. estadista e jurista belga ganhador do Prêmio Nobel da Paz em 1913
7. cidade em Indiana (EUA)
La Fontaine (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. La Fontaine (frans fabelschrijver)

La Fontaine kaç yaşında?

La Fontaine öldüğünde, 73 yaşındaydı.
La Fontaine, günü, bir Perşembe günü doğdu. Yaşasaydı 74. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 172 gün vardı.
La Fontaine'nin burcu Yengeç burcuydu.
Hayır, La Fontaine 01/01/1970 tarihinde öldü.

La Fontaine hakkında detaylı bilgi

Jean de La Fontaine, Fransız şairi (1621-1695). Orman ve Sular idaresi yöneticilerinden birinin oğlu olan La Fontaine, babasının yerine aynı görevi almıştı; görevi ona çok boş zaman bırakıyordu, ama buradan aldığı para geçimine yetmiyordu. O da bu yüzden edebiyata atıldı ve her telden çalmağa başladı: şiir, roman, hikaye, güldürü, opera yazdı.

Çeşitli eserler kısa bir süre içinde ona ün kazandırdı (özellikle Rabelais ve Boccaccio tarzında yazdığı Hikayeler); maliye nazırı Fouquet onu himayesine alıp maaş bağladı. Fouquet gözden düşüp yargılandığı zaman La Fontaine ona sadık kalan birkaç kişiden biri oldu. Kırk yedi yaşında Masallar'mı yayımladı; bunların bazıları gözden düşen koruyucusunun başına gelen felaketlerden esinlenmiştir.

Yazdığı fabl eserleri ile tanınmıştır. Varlıklı bir ailenin çocuğu idi. Paris'te kolejde okudu. Hukuk tahsili yaptı. Papaz yetiştirilmek istenildi. Lise de kiliseden ayrıldı. Okul hayatında başarılı bir öğrenci olamadı. Gençliğinde baba mesleği olan orman ve su kanalları işleriyle uğraştı. Çeşitli memurluklarda bulunmuş, düzensiz bir hayat yaşamıştır.

1673 senesinde Madam de la Sablière'nin himayesine girerek burada ilim adamları, felsefeciler ve yazarlarla tanıştı. İlk masallarını burada yazdı. Çağdaşları, La Fontaine'i bir masal yazarı olarak görüyorlardı. Halbuki La Fontaine, yazdığı masallarda Dede Korkut masallarındaki uslupla hayvanlara ahlaki karakterler vererek onların şahıslarında bazı insan karakterlerini tenkid etmiş, bir ahlak dersi vermiştir. Buna edebiyatta teşhis ve intak sanatı denir. La Fontaine'in bu hususiyeti çok geç fark edilmiştir. Eserlerinde sadelik ve açıklık görülür. Konuşma şeklinde akıcı şiirleri, hayvanlar üzerinde tenkitleri, incitmeden iğneleme usulleri ile Fransız edebiyatına büyük eserler kazandırmıştır.

La Fontaine masallarındaki konular, şark klasiklerinden alınmadır. La Fontaine'den çok önceleri yazılmış Beydeba'nın Kelile ve Dimne eserindeki hikayelerin 18 tanesi, bu Fransız edebiyatçısı tarafından şiir şeklinde tekrarlanmıştır. Masalları çoğunlukla herkesin anlayabileceği bir şekilde yazılmıştır. La Fontaine'in canlı, hızlı, incelik ve nükte dolu bir anlatımı vardır. Kişilerini hemen daima hayvanlar arasından seçerse de bazan insanları, bilhassa köylüleri de olaylara karıştırır. Sık bahsettiği hayvanlar aslan, kurt, tilki, eşek ve horozdur.

La Fontaine'in en ünlü öykülerinden biri Karınca ile Ağustosböceği" dir. Karınca yaz boyunca çalışarak soğuk kış günleri için yiyecek toplar. Oysa ağustosböceği geleceği umursamadan gülüp oynar. Kış gelince karıncanın yiyeceği bol, keyfi yerindedir. Ağustosböceğinin ise bir lokma yiyeceği yoktur. La Fontaine bu öykü ile, Gününü gün edeceğine geleceğini düşün demek ister.

La Fontaine, kötüyü göstererek iyinin ne olduğunu anlatmaya çalışmıştır. Ancak şiirlerini okuyan çocuklarda herhangi bir açıklama yapılmazsa tam ters etkinin hasıl olduğu da bir gerçektir.

Masalları toplam olarak 238 adet olup, 12 kitapta toplanmıştır. 1668'de basılan ilk altı kitabında 124 masal vardır ve bunlar birinci cildi meydana getirir. İkinci cilt 1678'de basılan beş kitaptır. En son 1694'de bastırdığı üçüncü cilt ise tek kitaptan ibarettir.

La Fontaine, roman ve piyes de yazmıştır. Nakaratlı uzunca şiirleri ve şiirli mektupları vardır. Hadım, Gülünç Macera, Floransalı, Büyük Maşrapa, Köy Sevdaları komedi türündeki eserlerindendir. Contes (Kont) isminde şiirli hikayeler eserinden dolayı Fransız Akademisine kabul edildi.13 Nisan 1695'te Paris'te öldü.

Eserleri birçok dile tercüme edilmiştir. Ancak hiçbir tercüme orijinalindeki sadelik ve çekiciliği verememiştir.

Türkçe'ye ise, Recaizade Mahmut Ekrem, Tevfik Fikret ve Orhan Veli Kanık tarafından çevrilmiştir.

Çağının Tanığı

La Fontaine kendisinden önce kullanılmış (özellikle Eski Yunanistan'da Aisopos tarafından) bir biçimi benimsedi; genellikle insanların, özellikle çağdaşlarının kusurlarını (kurnazlık, cimrilik, övüngenlik v.b.) daha iyi gülünçleştirmek için kişilerini hayvanlar arasından seçti. Hatta daha da ileri giderek, birçok masalında topluma da cesaretle el attı ve toplumun gülünç yanlarını, haksızlıklarını göz önüne serdi: «Güçlü ya da yoksul oluşunuza göre yargı kararları sizi aklar ya da karalar».

Bütün gülünçlüğüne ve görünüşteki hafifliğine rağmen, eserinin büyük bir bölümü siyasal nitelik taşır. Zaten bu durum Louis XIV'ün de gözünden kaçmamış ve saray kibarlığından yoksun bu şairi Versailles Sarayı'na kabul etmemiştir. Ne var ki, La Fontaine buna pek aldırış etmemiştir, çünkü destekten yoksun değildir. Önce Orleans düşesi, sonra evinde yazarlardan, hekimlerden ve büyük gezginlerden oluşan parlak bir topluluğu biraraya getiren Madame de La Sabliere ona ödenek bağlamıştır. La Fontaine ömrünü zengin bir Protestan bankerin evinde tamamlamıştır.

La Fontaine Masalları hemen bütün dünya dillerine çevrilmiştir. Türkiye'de Şinasi'nin «Kurt ile Kuzu» çevirisi, çocuk edebiyatımızın ilk eserlerinden biri sayılır. La Fontaine çevirilerinde, ünlü Türk şairi Orhan Veli Kanık'ın ayrı bir yeri vardır.

Masalları

Ağustosböceği ile Karınca, Karga ile Tilki, Kurt ile Kuzu, Meşe ile Kamış, Toprak Çanak ve Demir Çanak, Aslan ile Fare, Tilki ile Üzüm, Altın Yumurtlayan Tavuk, Vebalılar, Sütçü Kız ile Süt Çanağı, Eskici ile Zengin.

La Fontaine nerede?

La Fontaine haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

Murat Dalkılıç tarafından söylenen La Fontaine adlı şarkının sözleri.

biliyorum yandı gemiler
beni gören seni bana diler
belki de kapına dayandı çoktan yeniler

bir rüzgar esince saçların
dalga dalga dalgalanır ya
görünenden derin yamaçların
sonra sonra algılanır ya

ne kadar güzel büyülü bir kokun var
sen görmeden bir yel eser senden
nasıl bir ses tonun var
ne söylesen masal gelir la fontaine'den

ne kadar güzel büyülü bir kokun var
sen görmeden bir yel eser senden
nasıl bir ses tonun var
ne söylesen masal gelir la fontaine'den
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Henri La Fontaine

NobelHenri La Fontaine (22 Nisan 1854 - 14 Mayıs 1943) Belçikalı hukuk adamı.

La Fontaine Masalları

Jean de La Fontaine (okunuşu /tʃɨːn de lʌfontəɴ/) (d. 8 Temmuz 1621 Château-Thierry - ö.

La Fontaine (şarkı)

La Fontaine", Murat Dalkılıç'ın bir şarkısı.

La Fonten

Jean de La Fontaine (okunuşu /tʃɨːn de lʌfontəɴ/) (d. 8 Temmuz 1621 Château-Thierry - ö.

Lo Fontaine

Jean de La Fontaine (okunuşu /tʃɨːn de lʌfontəɴ/) (d. 8 Temmuz 1621 Château-Thierry - ö.

Edebiyat-ı Cedide

Türk edebiyatında batı medeniyetinin etkisiyle meydana gelen yenilik akımı (1896-1901). Temsilcileri haftalık Servetifünun dergisinin çevresinde toplandığı için «Servetifünun edebiyatı» da denir. Edebiyatı Cedide hareketi, Tevfik Fikret'in (1867-1915) Servetifünun dergisinde yazı ...

Masal

Halk dilinde anlatılarak oluşan sözlü edebiyat ürünüdür. Bir yazar tarafından sonradan yazıya geçirilmiştir. Masallarda olaylar tamamen hayal ürünüdür. Yer ve zaman belli değildir. Kahramanlar insan üstü özellikler gösterir. İyiler hep iyi, kötüler hep kötüdür. ...

Fabl

Fabl insanlar arasında geçmekte olan ibret verici olayların, hayvanlar arasında geçen olaylar haline dönüştürülerek anlatılmasıdır. Fabl, hem didaktik, hem de dramatik bir türdür. Latince Fabula kelimesinden gelir; masal, hikaye demektir.

Klasisizm

Genel olarak duyguların aklın rehberliği altında tutulmasının sonucu olan bir yetkin­liğe ve uyum, düzen, orantı ve ölçülülük için duyulan yoğun bir arzuya dayanan bir mizacı yansıtan tavır.

Louis

Louis Fransa krallarından on sekizinin adı. Birinci Louis (Dindar) (814-840), İkinci Louis (Kekeme) (877-879), Üçüncü Louis (879-882), Dördüncü Louis (936-954), Beşinci Louis (Tembel) (986-987), Altıncı Louis (Şişman) (1108-1137), Yedinci Louis (Küçük) (1137-1180), Sekizinci Louis ...

Dokümantasyon

== Dokümantasyon ===== Tanımı ===Dokümantasyonu anlamak için önce "doküman nedir?" sorusunun cevabı bilinmelidir. Her hangi bir faaliyetin metotlarını ortaya koyan veya okuyana bir görevi hakkında yardımcı olan elektronik veya yazılı-basılı ortamda bulunan belgelerdir. Örneğin ...