La Paz, Bolivya

Diğer anlamı|La Paz

La Paz (İspanyolca: Barış); bir Güney Amerika ülkesi olan Bolivya`nın yönetimsel başkenti. Ülkede yasal başkent Sucre olmasına karşın, bakanlar kurulu La Paz`da yerleşiktir ve ülke buradan yönetilir. Kent ek olarak, La Paz bölgesinin de bölgesel başkentidir.

2001 Sayımına göre bir milyon kişinin yaşadığı La Paz kenti, deniz yüzeyinden 3600 metre yükseklikteki Chuquiago koyağında yeralır. Kentin havaalanı, 4082 metredeki [[El Alto uydu kentinde yeralır.

Kentte ortalama sıcaklıklar kışları 15 santigrad derece, yazları ise 22 derece dolaylarındadır. Yazlar genellikle yağmurlu, kışlar ise görece serin ama güneşli geçer.

Kent, 1548 yılında, Alonso de Mendoza`nun önderliğindeki İspanyollarca, Chuquiago adlı yerli yerleşim yerinde ``Nuestra Seí±ora de La Paz`` ("Barışın kutsanmış Meryem Anası") adıyla kurulmuştur. Adındaki "barış" sözcüğü, önceki bir ayaklanmadan sonra barışın sağlanmış olmasındandır. 1825`de İspanya`dan bağımsızlık için savaşan cumhuriyetçilerin, Ayacucho`da İspanyol ordusunu yenmesinden sonra, kentin adı ``La Paz de Ayacucho`` ("Ayacucho Barışı") olarak değiştirilmiştir.

1898`de bakanlar kurulunun kente taşınmasıyla, kent ülkenin gerçek başkenti konumuna geçmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.