Ladin

Ladin Türkiye’de yetiştiği yerler: Doğu Karadeniz. Kışın iğne yapraklarını dökmeyen, daimi yeşil sürgünleri bulunan ağaçlar. Yalnız, uzun iğne yaprakları, dallar üzerinde teker teker bulunur. Yapraklar kısa, dört köşeli ve her bir yüzeyinde beyazımsı bir mum çizgisi olup, yaprak uçları batıcıdır. Kozalakları dallarda sarkık durumda bulunup, olgunlaşan kozalaklar bütün olarak düşer ve esmer renktedir. Ladin, serin ve rutubetli sahalarda ve rutubetli topraklarda yetişir. Köknar ve diğ...

LADIN (fransızca) türkçe anlamı
1. épicéa [le]
LADIN (türkçe) anlamı
2. Çamgillerden
3. 50-60 m kadar yükseklikte olan
4. düz gövdeli
5. kozalağı aşağıya doğru sarkık
6. kerestesi ve reçinesi çok beğenilen
7. çam türüne çok yakın bir orman ağacı (Picea).
LADIN (türkçe) anlamı
8. çamgillerden
9. 50-60 metre kadar yüksekliği olan
10. düz gövdeli
11. kozalağı aşağıya doğru sarkık
12. kerestesi ve reçinesi çok beğenilen
13. çam türüne çok yakın bir orman ağacı (picea).
LADIN (türkçe) ingilizcesi
1. [Ladin]n. ladin
2. n. spruce
spruce fir,
Ladin (fransızca) ingilizcesi
3. (m) n. ladin,

Ladin İngilizce anlamı ve tanımı

Ladin anlamları
    (noun) A Romansch dialect spoken in some parts of Switzerland and the Tyrol.(noun) A person speaking Ladin as a mother tongue.
Ladin tanım:
Kelime: La·din
4. Söyleniş: l&
5. -'dEn
6. İşlev: noun
7. Kökeni: Rhaeto-Romance
8. from Latin Latinum Latin
9. 1 a : a Rhaeto-Romance dialect of Alto Adige in northern Italy b : the Rhaeto-Romance dialects of the Engadine Valley in Switzerland
10. 2 : one speaking Ladin as a mother tongue
11.
LADIN (türkçe) fransızcası
1. épicéa [le]
LADIN (türkçe) almancası
1. n. Fichte
Ladin (ingilizce) italyancası
1. agg. ladino

Ladin hakkında detaylı bilgi

Ladin Türkiye’de yetiştiği yerler: Doğu Karadeniz.

Kışın iğne yapraklarını dökmeyen, daimi yeşil sürgünleri bulunan ağaçlar. Yalnız, uzun iğne yaprakları, dallar üzerinde teker teker bulunur. Yapraklar kısa, dört köşeli ve her bir yüzeyinde beyazımsı bir mum çizgisi olup, yaprak uçları batıcıdır. Kozalakları dallarda sarkık durumda bulunup, olgunlaşan kozalaklar bütün olarak düşer ve esmer renktedir.

Ladin, serin ve rutubetli sahalarda ve rutubetli topraklarda yetişir. Köknar ve diğer ağaç türleri ile ormanlar meydana getirirler. Ladinin kökleri yayvandır ve derine gitmez. Bu sebepten rüzgardan devrilebilirler. Azami 400 sene yaşayabilirler.

Ladin ağacının gövdesi düzgün olup, kırçıl renktedir. Kerestesi yumuşak, hafif, reçineli ve köknarınkinden daha makbuldür. Dayanıklı değildir. Memleketimizde bulunan Doğu ladini (P.orientalis), Doğu Karadeniz bölgesinde, dağların denize bakan yamaçlarında, 1200-2000 metrelerde yayılış gösterirler.

Kullanıldığı yerler: İnşaat kerestesi ve mobilyacılıkta kullanılır. Odunundan kağıt fabrikalarında selüloz elde edilir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

Grizu tarafından söylenen Ladin adlı şarkının sözleri.yaşlı bir ladin yıkıldı bağıra çağıra
kimsenin kılı kıpırdamadı
düştüğü yerde öylece kaldı
ta ki kuruyana dek
belki bahara/grizu bir sürgün verir
piç çocuklar dövmese dallarını
yaşlı bir ladin yıkıldı bağıra çağıra
kimsenin kılı kıpırdamadı
geldiler elini kolunu kesip
yüklendiler omuzlarına
şimdi topraktabir kök kaldı
derine inen kollarıyla
ladin,ladin,ladin...


İlgili Konu Başlıkları Tümü

Usame Bin Ladin

El-Kaide lideri 1957'de 54 çocuklu bir babanın oğlu olarak doğan Usame bin Ladin'in kökü Güney Yemen'de Hadramut. Babası Muhammed 1930'da geldiği Suudi Arabistan'da hızla yükseldi ve zamanla Ortadoğu'nun en büyük müteahhitlerinden biri oldu. 1968'de kaza sonucu öldüğünde mirası ...

Mavi Ladin

Mavi ladin (Picea pungens), çamgiller (Pinaceae) familyasından 25-30 m'ye kadar boylanan ve 1,5 m'ye kadar çap yapabilen ladin türü.

Osama Bin Ladin

Usame bin Muhammed bin Avad bin Ladin (Arapça: أسامة بن محمد بن عوض بن لادن; d. 10 Mart 1957; Riyad, Suudi Arabistan; ö.

Usame Bin Ladin'in ölümü

Usame bin Ladin'in ölümü, 2 Mayıs 2011 Pazartesi tarihinde yaklaşık olarak saat 02:30'da UTC açıklandı. El Kaide lideri Usame bin Ladin, Pakistan'ın Abbottabad şehrinde Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri'nin açtığı ateşle, 40 dakikalık bir çatışma sonucunda ...

Ak Ladin

Ak ladin ya da Kanada ladini (''Picea glauca''), çamgiller (Pinaceae) familyasından Kuzey Amerika'nın kuzeyinde Kanada'nın doğusundan Alaska'ya kadar taygada yetişen 15-30 m boy (maksimum 40 m) ve 1 m çap yapabilen ladin türü.

Kara Ladin

Kara ladin (''Picea mariana''), çamgiller (Pinaceae) familyasından, Alaska, Kanada ve Amerika Birleşik Devletlerinde Kuzey Amerika taygalarında yetişen, 40-50 5-15 metre boylara ulaşan, 15-50 metre çap yapabilen, dolgun ve düzgün gövdeli, sivri tepeli önemli bir orman ağacı türü. ...

Ladino

Musevi'lerin kullandığı 15. yy İspanyolcasını temel alan ancak içinde İbranice, Türkçe, Fransızca, Yunanca, Arapça ve Portekizce kelimeler de barındıran Latin kökenli bir Hint Avrupa dili.

Picea

Ladin (Picea), çamgiller (Pinaceae) familyasının Picea cinsinden Kuzey yarıkürenin ılıman ve soğuk bölgelerinde yayılış gösteren ağaç türlerinin ortak adı. Uzaktan bakıldığında göknara benzese de piramide benzer tepesi ve sarkık dalları ile ondan ayırt edilebilir.