Ladin

Kısaca: Ladin Türkiye’de yetiştiği yerler: Doğu Karadeniz. Kışın iğne yapraklarını dökmeyen, daimi yeşil sürgünleri bulunan ağaçlar. Yalnız, uzun iğne yaprakları, dallar üzerinde teker teker bulunur. Yapraklar kısa, dört köşeli ve her bir yüzeyinde beyazımsı bir mum çizgisi olup, yaprak uçları batıcıdır. Kozalakları dallarda sarkık durumda bulunup, olgunlaşan kozalaklar bütün olarak düşer ve esmer renktedir. Ladin, serin ve rutubetli sahalarda ve rutubetli topraklarda yetişir. Köknar ve diğ ...devamı ☟

Ladin
Ladin

Ladin Türkiye’de yetiştiği yerler: Doğu Karadeniz.

Kışın iğne yapraklarını dökmeyen, daimi yeşil sürgünleri bulunan ağaçlar. Yalnız, uzun iğne yaprakları, dallar üzerinde teker teker bulunur. Yapraklar kısa, dört köşeli ve her bir yüzeyinde beyazımsı bir mum çizgisi olup, yaprak uçları batıcıdır. Kozalakları dallarda sarkık durumda bulunup, olgunlaşan kozalaklar bütün olarak düşer ve esmer renktedir.

Ladin, serin ve rutubetli sahalarda ve rutubetli topraklarda yetişir. Köknar ve diğer ağaç türleri ile ormanlar meydana getirirler. Ladinin kökleri yayvandır ve derine gitmez. Bu sebepten rüzgardan devrilebilirler. Azami 400 sene yaşayabilirler.

Ladin ağacının gövdesi düzgün olup, kırçıl renktedir. Kerestesi yumuşak, hafif, reçineli ve köknarınkinden daha makbuldür. Dayanıklı değildir. Memleketimizde bulunan Doğu ladini (P.orientalis), Doğu Karadeniz bölgesinde, dağların denize bakan yamaçlarında, 1200-2000 metrelerde yayılış gösterirler.

Kullanıldığı yerler: İnşaat kerestesi ve mobilyacılıkta kullanılır. Odunundan kağıt fabrikalarında selüloz elde edilir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Ladin

1. anlamı Çamgillerden, 50-60 m kadar yükseklikte olan, düz gövdeli, kozalağı aşağıya doğru sarkık, kerestesi ve reçinesi çok beğenilen, çam türüne çok yakın bir orman ağacı (Picea).

Ladin

Ladin İngilizce anlamı ve tanımı

Ladin anlamları

  1. (noun) A Romansch dialect spoken in some parts of Switzerland and the Tyrol.
  2. (noun) A person speaking Ladin as a mother tongue.

Ladin tanım:

Kelime: La·din
Söyleniş: l&-'dEn
İşlev: noun
Kökeni: Rhaeto-Romance, from Latin Latinum Latin
1 a : a Rhaeto-Romance dialect of Alto Adige in northern Italy b : the Rhaeto-Romance dialects of the Engadine Valley in Switzerland
2 : one speaking Ladin as a mother tongue

Ladin

İngilizce Ladin kelimesinin İtalyanca karşılığı.
agg. ladino

Ladin

Fransızca Ladin kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. ladin

Ladin

Türkçe Ladin kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Ladin] n. ladin
n. spruce, spruce fir

Ladin

çamgillerden, 50-60 metre kadar yüksekliği olan, düz gövdeli, kozalağı aşağıya doğru sarkık, kerestesi ve reçinesi çok beğenilen, çam türüne çok yakın bir orman ağacı (picea).

Ladin

Fransızca Ladin kelimesinin Türkçe karşılığı.
épicéa [le]

Ladin

Türkçe Ladin kelimesinin Fransızca karşılığı.
épicéa [le]

Ladin

Türkçe Ladin kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Fichte

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Ladin Resimleri