lahmacun

Lahmacun, açılmış hamurun üzerine kıyma, maydanoz, soğan, sarımsak ve karabiber, isot (kırmızı biber) gibi baharatlarla hazırlanan malzeme sürüldükten sonra taş fırında pişirilmesiyle yapılan bir pide türüdür.
İsmi Arapça etli hamur anlamına gelen lahm bi ajin'den (لحم عجين) türemiştir.

Lahmacun

thumb|Lahmacun

Lahmacun Türkiye`de yaygın olan, sevilen bir yemek türü. Özellikle Türkiye`nin Gaziantep ve Urfa illerinin lahmacunları ünlüdür. İsmi Arapça ``lahm-i`` ve ``acun`` kelimelerinden gelir. Yurtdışında ``türk pizzası`` olarak bilinir. İçinde et, domates, maydanoz, dolmalık yeşilbiber, sarımsak, biber salçası, soğan, karabiber ve tuz bulunur.

}

lahmacun

üstüne kıyma konularak fırında pişirilen bir tür pide.

lahmacun

1. Lahmacun or Lahmajoun known as Turkish pizza and Armenian pizza, is an Anatolian and Middle Eastern dish usually made up of a round, thin piece of dough topped with minced meat (most commonly beef and lamb). Lahmacun is often sprinkled with lemon juice, and then served rolled up with pickles or other vegetables, including tomatoes, peppers, and onions.
2. pancake with spicy meat filling.
3. pancake with spicy meat filling. a pizza (made with meat, tomatoes, and pide). lahmacun pidesi slang dunderhead, dunce.
4. a pizza made with meat , tomatoes and pide.

lahmacun

Türkçe lahmacun kelimesinin Fransızca karşılığı.
pâte garnie de viandes hachées, de tomates etc

lahmacun

Türkçe lahmacun kelimesinin Almanca karşılığı.
eine art türkische Pizza mit Hackfleisch

İlgili konuları ara

Yanıtlar