Lale Andersen

Lale Andersen, asıl adı Liese-Lotte Helene Berta Bunnenberg, (d. 23 Mart 1905, Bremerhaven – ö. 29 Ağustos 1972, Viyana) Alman şarkıcı ve oyuncuydu. 1939'da seslendirdiği "Lili Marleen" şarkısı ile dünyaca çapında meşhur oldu. "Nicola Wilke" rumuzuyla şarkı sözü de yazdı.

Lale Andersen, 1915 yılında Hans Leip tarafından yazılmış, Norbert Schultze tarafından seslendirilmiş "Lili Marleen" başlıklı şarkıyı seslendirdi. Şarkı II. Dünya Savaşı boyunca Belgrad Radyosu tarafından bütün Avrupa'ya taşındı ve savaşın her iki cephesinde de sevilerek dinlendi. Savaşın ilerleyen aşamalarında Hitler idaresi, "hastalıklı ve karamsar" içeriğiyle "askerin moralini bozduğu" gerekçesiyle şarkıyı geçici bir süre yasakladı. "Lili Marleen", savaşın her iki cephesinde de, her gün radyo yayınının sona erdiği 22 saatinde çalınıyor ve kapanış bu şarkıyla yapılıyordu. Bu şekilde savaş dönemi Avrupasında bir sembol hâline gelmişti.

Lale, 1963 yılında Londra'da gerçekleşen 6. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Almanya'yı "Ein Mal sehen wir uns wieder" başlıklı şarkıyla temsil etmiş, yarışmada 13'üncü olmuştu.

Lale Andersen, 67 yaşında Viyana'da karaciğer kanserinden öldü.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.