Lang Buzulu

Lang Buzulu, Lötschen Vadisi 'nin en arka kısmında bulunan bir vadi buzulu. İsviçre 'nin Wallis Kantonu'nda Bern Alpleri 'nde bulunur.

Lang Buzulu, Lötschen Vadisi `nin en arka kısmında bulunan bir vadi buzulu. İsviçre `nin Wallis Kantonu`nda Bern Alpleri `nde bulunur. 6 km uzunluğunda olan Lang Buzulu, 9 km² lik bir alanı kaplar.

Lang Buzulu iki kenar koldan oluşur. Bu iki koldan büyük olanı ``Anen Buzulu`` adını taşır ve kaynağı deniz seviyesinden 3890 m yüksekteki buzul kaplı Mittaghorn`un güney kanadıdır. Bu kol 1 km genişliğinde buz akıntısı olarak kuvvetli bir eğim ile güneyden yamaş aşağı akar. İkinci kol 3173 m yüksekliğindeki buzul geçidi ``Lötschen Boşluğu`` `ndan başlar ve Schinhorn `un kuzey etekleri boyunca güneybatıya akar. Aşağı kısımlarında Lang Buzulu sadece yaklaşık 500 m genişliğindedir. Büyük kısmı sürüklediği materyal ile kaplı Buzul dili deniz seviyesinden 2.050 m yüksekliktedir. Buzul dili , ``Lötschen Vadisi`` `nden ``Rhí´ne Nehri`` `ne akan Lonza Nehri`ne açılır.

19. Yüzyıl ortalarındaki Küçük Buz Çağı süresince en yüksek seviyesine ulaştığı zamandan beri Lang Buzulu yaklaşık 1 km geri çekilmiştir. Lang Buzulu `nu Aletsch Buzulu sisteminden doğuda ayıran, Anen Sırtı`daki kayalık düzlemde , Lötschen Boşluğu kıyısında, İsviçre Alpler Klubü `nün 3240 m yüksekte ``Hollandia Kulübesi`` bulunur. Burası Lötschen Vadisi`nden Jungfraujoch`a veya daha doğuda ``Grimselpass`` `a giden buzul turu rotaları için önemli bir etap noktası olarak hizmet eder..

Kaynak

  • }


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Lang Buzulu
Lang Buzulu