Lassen Peak

Lassen Peak vaya Lassen Zirvesi veya Lassen Dağı (İngilizce Lassen Peak veya Mount Lassen) ABD'de Kaliforniya eyaleti kuzeyinde Shasta İlçesi (county)'de bulunan bir stratovolkan dağıdır. Lassen Zirvesi Kanada'nın güneybatısında bulunan Britanya Kolombiyası eyaletinin güneybatısından ABD'de Kaliforniya'nın kuzeyine kadar yay gibi uzanan 18 büyük yanardağ zirvesi zincirinden oluşan Cascade Sıradağları'nın üstünde en güneyde olan yanardağdır. Kuzey Kaliforniya'da mensup olduğu sıra dağlara Shasta Cascade Dağları adı da verilmektedir. Lassen Zirvesi'nin denizden rakımı 3.189 m'dir; fakat Lassen Zirvesi etrafında bulunan dağ doruklarının çok daha üstünde bulunmaktadır ve zirveden sonra en yüksek doruklara nisbetle yaptığı "çıkıntı" 1.594 m olmaktadır. Bu çıkıntının karakteri "lav kubbesi" olmasıdır ve bu lav kubbesinin hacminin 2 km³ olduğu tahmin edilmektedir. Böylece Lassen Zirvesi dünyada en büyük lava kubbeli yanardağlar arasında yüksek bir sırada bulunmaktadır.

Lassen Zirvesi yıllarca sönmüş bir yanardağ olarak görüntü vermekteydi. Ama 1914'te tekrar aktif volkanik faaliyet göstermeye başladı ve 22 Mayıs 1915'te gayet büyük bir patlama, püskürtme ve yamaçlarında çamurlu volkan külü ile büyük tüf ve kaya parçaları fırlatmakla gayet aktif bir yanardağ olduğunu gösterdi. Bu patlama ile zirve şeklini de değiştirdi. Dağın zirvesinde çıkan volkaiık infilak dumanı atmoasferin çok yukseklerine erişti. Yanardağdan çıkan volkanik külün doğu yönünde 300 km uzaklığa eriştiği gözümlendi.

20. yüzyılda ABD'de bulunan akrif ve sönmüş görünümlü yanardağlardan sadece ikisi; Lassen Zirvesi ve St. Helena Dağı büyük volkanik patlama ve diğer faaliyet göstermişlerdir.

Lassen Zirvesi aktif yanardağı olarak volkanik faaliyet göstermeye başladıktan hemen sonra 9 Ağustos 1914'te çıkartılan bir ABD Kongresi kanunu ile Kaliforniya eayaletini Shasta ilçesinde bulunan Lassen Zirvesi ve etrafında 430 km²'lik bir alanda Lassen Volkanik Ulusal Parkı kurulmuştur.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.