Laverna

Kısaca: Laverna, Roma mitolojisinde hırsızların, şarlatanların koruyucusu, tanrıçasıydı. Gayri yasal yöntemlerle elde edilen paranın tanrıçasıydı. Roma`da Porta Lavernalis yakınında tapınağı bulunurdu. Aslında ilk başlarda ahiret (yeraltı dünyası) ile ilişkilendirilmiştir. Bir Etrüsk mezarında, ``Lavernai Pocolom`` kazınmış bir kupaya rastlanmıştır. Ayrıca Septimius Serenus`un bir parçasında Laverna ``di inferi`` ile ilişik biçimde ifade edilmiştir. Zaman içinde özg ...devamı ☟

Laverna, Roma mitolojisinde hırsızların, şarlatanların koruyucusu, tanrıçasıydı. Gayri yasal yöntemlerle elde edilen paranın tanrıçasıydı. Roma`da Porta Lavernalis yakınında tapınağı bulunurdu. Aslında ilk başlarda ahiret (yeraltı dünyası) ile ilişkilendirilmiştir. Bir Etrüsk mezarında, ``Lavernai Pocolom`` kazınmış bir kupaya rastlanmıştır. Ayrıca Septimius Serenus`un bir parçasında Laverna ``di inferi`` ile ilişik biçimde ifade edilmiştir. Zaman içinde özgün yeraltı dünyasıyla ilişik halinden hırsızların ve hilekarların koruyucusu haline dönüştüğüne inanılır. İsmi için birçok farklı sav ortaya atılsa da (örneğin ``lavare`` - "girdiği dükkanlardan mal çalan hırsız", ``shoplifter``) çağdaş etimoloji uzmanları ismini ``lu-crum``a bağlar ve kazanç tanrıçası gibi bir anlam ile açıklarlar.

Neo-paganizmde de tanınan Laverna, neo-paganizm ile ilgili, zaman zaman kutsiyet de atfedilen, çeşitli yazılarda da yer alır.

Kaynakça

  • Bu madde 1911 tarihi basımlı ``Encyclopí¦dia Britannica Eleventh Edition```dan metin içermektedir.


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.