Bir çeşit panel televizyondur. ‹ki panel arasında bulunan likit kristal maddesinden oluşan ekran oldukça incedir. Arka kısmındaki beyaz floresan ışığının ön tabaka sayesinde kırılmasıyla görüntü verir. Televizyonlardan bilgisayar ekranlarına, dijital saatlerden cep telefonlarına birçok cihazın ekranında bu teknolojiden faydalanılmaktadır. Günümüzdeki LCD’ler TFT LCD’dir. (Thin Film Transistor)

LCD Televizyon

LCD TV nedir? Bir çeşit panel televizyondur. iki panel arasında bulunan likit kristal maddesinden oluşan ekran oldukça incedir. Arka kısmındaki beyaz floresan ışığının ön tabaka sayesinde kırılmasıyla görüntü verir. Televizyonlardan bilgisayar ekranlarına, dijital saatlerden cep telefonlarına birçok cihazın ekranında bu teknolojiden faydalanılmaktadır. Günümüzdeki LCD’ler TFT LCD’dir. (Thin Film Transistor)

Ekran boyutları yeterince büyük müdür? LCD televizyonların ekran boyutları 13 – 65 inç arasında değişir. Son dönem LCD’lerin boyutları plazmalara yaklaşsa da eş boyutlu modellerde LCD’ler pahalıdır. 42 inç ve altı boyutlardaki TV taleplerinizde sonuç ürünlerdir.

LCD televizyon bilgisayar monitörü olarak kullanılır mı? LCD televizyonların hemen hepsi bilgisayar monitörü olarak kullanılmaya elverişlidir. Bunun için televizyonda DVI girişi veya analog RGB girişi denilen bağlantıların olması yeterlidir.

Ekonomik midir? LCD televizyonlar plazmalara göre daha az enerji tüketirler. Ayrıca plazmalara göre daha uzun ömürlüdürler. LCD’lerin ömrünü belirleyen arka lambalar 60 bin saate kadar dayanabilir ve değiştirilebilirler. Plazma ekranların son jenerasyonları 60 bin saati taahhüt ederken, eski jenerasyonlar 30 bin ömürlüdür.

Yanıtlar