Leônidas da Silva

Leí´nidas da Silva (d. 6 Eylül 1913, Rio de Janeiro - ö. 24 Ocak 2004) Brezilyalı futbolcu ve yorumcusu. İki dünya kupasında Brezilya Millî Futbol Takımı`nda yer aldı. 1938 FIFA Dünya Kupası`nda şampiyonanın en skorer oyuncusu olmuştur.

Leônidas da Silva

Leí´nidas da Silva (d. 6 Eylül 1913, Rio de Janeiro - ö. 24 Ocak 2004) Brezilyalı futbolcu ve yorumcusu. İki dünya kupasında Brezilya Milli Futbol Takımı`nda yer aldı. 1938 FIFA Dünya Kupası`nda şampiyonanın en skorer oyuncusu olmuştur.

``Kara Elmas`` ve ``Lastik Adam`` - (esnek bir yapıya sahip olmasından dolayı) takma adlarıyla da tanınır. Futboldaki ``bisiklet vuruşu``nun öncülüğünü edenlerden biriydi.

Kulüp kariyeri

Kariyerine Sí£o Cristóví£o de FC`de başladı.

1933`te Uruguay`ın C.A. Peí±arol takımına katıldı. Bir yıl sonra tekrar Brezilya`ya Vasco da Dama`da oynamaya geldi. Rio Eyalet Şampiyonası`nı kazanmalarına yardım etti. 1934`te ikinci dünya kupasından sonra Botafogo takımına katıldı ve 1935`te bir Rio Eylat Şampiyonası`nı daha kazandı. Gelecek yıl Flamengo`ya katıldı ve 1941`e kadar orada kaldı. Bir kez daha 1939`da Rio Eyalet Şampiyonası`nı kazandı. Önyargıları yıkarak en iyi Flamengo takımında oynayan siyahi oyunculardan biri oldu.

Sí£o Paulo`ya 1942`de katılarak 1950`de emekliliğine kadar orada kaldı.

Ivır zıvır bilgiler

  • Brezilya`da Diamante Negro (``Kara Elmas``) adında çikolata üreten bir imalatçı, Leí´nidas da Silva`nın şerefine hala çikolata üretmektedir.
  • Bisiklet vuruşuyla övgü toplardı. Oysa ki bu hareketi bir başka Brezilyalı futbolcu olan Petronilho de Brito`ya atfetmiştir, sadece Silva o hareketi daha da mükemmelleştirmiştir.


Linkler} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar