Lehistan

Lehistan Osmanlıların bugünkü Polonya''ya verdiği isimdi. Polonya''lılar da bazan kendileri için Lechia isimini kullanıyorlardı. Halen bazı dünya dillerinde Polonya için Leh sözcüğünden gelen isimler kullanılmağa devam etmektedir (Farsça, Macarca, Litvanya dili vs.

Lehistan hakkında bilgiler

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Osmanlı-Lehistan Savaşları

Osmanlı-Lehistan Savaşları, 17. yüzyıl boyunca Osmanlı Devleti ile Lehistan-Litvanya Birliği arasında geçen savaşlardır.

Osmanlı-Lehistan Savaşı

Osmanlı-Lehistan Savaşları, 17. yüzyıl boyunca Osmanlı Devleti ile Lehistan-Litvanya Birliği arasında geçen savaşlardır.

Lehistan-Litvanya Birliği

Lehistan-Litvanya Birliği ya da Birinci Lehistan Cumhuriyeti ya da İki Ulus Cumhuriyeti ya da İki Ulus Birliği veya İki Halk Birliği (Polonyaca: Rzeczpospolita Obojga Narodów; Beyaz Rusça: Рэч Паспалітая ...

Lehistan Krallığı

Lehistan Krallığı günümüzdeki Polonyalıların atalarının Orta Çağ''da kurduğu bir devlettir. Bu krallığın başlangıç tarihi olarak 18 Nisan 1025 tarihinde Lehistan dükü I. Bolesław''ın Gniezno Katedralinde taç giyerek kendini kral etmesi verilmektedir.

1620-1621 Osmanlı-Lehistan Savaşı

1620-1621 Osmanlı-Lehistan Savaşı, 17. yüzyıldaki Osmanlı-Lehistan savaşlarının ilkidir.

1633-1634 Osmanlı-Lehistan Savaşı

1633 - 1634 Osmanlı-Lehistan Savaşı, 17. yüzyılda Osmanlı Devleti ile Lehistan-Litvanya Birliği arasında yapılmış savaşlardan biridir.