Lehistan

Lehistan Osmanlıların bugünkü Polonya''ya verdiği isimdi. Polonya''lılar da bazan kendileri için Lechia isimini kullanıyorlardı. Halen bazı dünya dillerinde Polonya için Leh sözcüğünden gelen isimler kullanılmağa devam etmektedir (Farsça, Macarca, Litvanya dili vs.

Lehistan hakkında detaylı bilgi

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Osmanlı-Lehistan Savaşları

Osmanlı-Lehistan Savaşları, 17. yüzyıl boyunca Osmanlı Devleti ile Lehistan-Litvanya Birliği arasında geçen savaşlardır.

Osmanlı-Lehistan Savaşı

Osmanlı-Lehistan Savaşları, 17. yüzyıl boyunca Osmanlı Devleti ile Lehistan-Litvanya Birliği arasında geçen savaşlardır.

Lehistan-Litvanya Birliği

Lehistan-Litvanya Birliği ya da Birinci Lehistan Cumhuriyeti ya da İki Ulus Cumhuriyeti ya da İki Ulus Birliği veya İki Halk Birliği (Polonyaca: Rzeczpospolita Obojga Narodów; Beyaz Rusça: Рэч Паспалітая ...

Lehistan Krallığı

Lehistan Krallığı günümüzdeki Polonyalıların atalarının Orta Çağ''da kurduğu bir devlettir. Bu krallığın başlangıç tarihi olarak 18 Nisan 1025 tarihinde Lehistan dükü I. Bolesław''ın Gniezno Katedralinde taç giyerek kendini kral etmesi verilmektedir.

1620-1621 Osmanlı-Lehistan Savaşı

1620-1621 Osmanlı-Lehistan Savaşı, 17. yüzyıldaki Osmanlı-Lehistan savaşlarının ilkidir.

1633-1634 Osmanlı-Lehistan Savaşı

1633 - 1634 Osmanlı-Lehistan Savaşı, 17. yüzyılda Osmanlı Devleti ile Lehistan-Litvanya Birliği arasında yapılmış savaşlardan biridir.

1672-1676 Osmanlı-Lehistan Savaşı

1672-1676 Osmanlı-Lehistan Savaşı, 17. yüzyıldaki Osmanlı-Lehistan savaşlarının sonuncusudur.

Lehistan Veraset Savaşı

Lehistan Veraset Savaşı (1733-1738) Lehistan kralı II.

1605-1618 Lehistan-Rusya Savaşı

1605-1618 Lehistan-Rusya Savaşı 17. yüzyılda Lehistan-Litvanya Birliği ve bu birliğe bağlı derebeylerinin komutasındaki paralı askerlerin taht kavgası içinde iç savaş ortamına sürüklenmiş olan Rusya Çarlığı'nı istila etmesiyle başlayan savaştır. bu dönem Rus tarihinde ...

Ataman

Ataman (Rusça: Атаман) veya Otaman (Ukraynaca: Отаман), bölgesel kullanım olarak Vataman (Rusça: Ватаман), Kazaklar, Haidamaka ve Ukrayna Halk Ordusu'nun liderlerine verilen unvan. Rusya'da Rusya İmparatorluğu Kazak ordularının üst askerî komutanların resmî adı ...

Balkanlar

Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alan topraklara Balkanlar, Balkan Yarımadası ya da Güneydoğu Avrupa denilir. Bölge Avrupa'nın en yoksul, geri kalmış ve sorunlu yerlerinin başında gelir.