Lekë Dukagjini (doğumu 1410 Velekincë-Gjilan; ölümü 1481 Raguza)

Lek Dukagjin

Lekë Dukagjini (doğumu 1410 Velekincë-Gjilan; ölümü 1481 Raguza)

Skanderbeg`in tarafında Osmanlılar`a karşı savaşan bir Arnavut lideri). Skanderbeg Kastioti`nin ölümünün ardından Arnavut direnişinin lideri olmuş ve Osmanlılarca fetholunan Arnavutluk`ta direnişi yönetmiştir. Ortaçağ`daki Kuzey Arnavutluk`taki töre ve adetleri kapsayan Lekë Dukagjini Kanunu onun adıyla anılır. Lekë ismi Arnavut dilinde Aleksander / İskender isminin kısaltılmış şeklidir.

Dukagjini Arnavutluk`un kuzeyindeki Prizren yakınındaki bugünkü adıyla Lipjan`da doğar. Boyunun toprakları İşkodra`dan Lezha`ya ve Kosova`ya kadar uzanır. Arnavutluk`un bu bölgesinde günümüzde de Dukagjin yönetim bölgesi bulunur. 1446`da ölen babası Pal (Paul) Dukagjin`in yerine geçer.

Skanderbeg Kastrioti (İskender Bey)`in yanında Lezha Liga`sının önderlerindendir. İskender Bey`in ölümünden sonra Osmanlılar`a karşı direnişi birkaç yıl daha sürdürür. Ölümünden sonra Arnavut Ligası yıkılır ve Osmanlılar Arnavutluk`u ele geçirirler ancak Mirëdita bölgesinde direniş yüzyıllar boyunca hiç durmadan devam eder.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar