Lemming

Lemming Familyası: Sıçangiller (Muridae). Yaşadığı yerler: Genellikle, Arktik tuntralarda yaşar. Avrupa, Asya ve Amerika'da da bulunur. Özellikleri: Fareye benzer, kalın kürklü, göçmen, kemirici hayvandır. Boyları 7,5-15 cm kadardır. Çeşitleri: Norveç lemmingi, orman lemmingi, yakalı lemming, bataklık lemmingi, pozkır lemmingi gibi türleri mevcuttur. Fareye benzeyen bazı kemiricilere verilen genel ad. Çoğunlukla 7,5-15 cm boyundadır. Bazı gruplarına Amerika, Avrupa ve Asya'da rastlanma

Lemming Familyası: Sıçangiller (Muridae). Yaşadığı yerler: Genellikle, Arktik tuntralarda yaşar. Avrupa, Asya ve Amerika'da da bulunur. Özellikleri: Fareye benzer, kalın kürklü, göçmen, kemirici hayvandır. Boyları 7,5-15 cm kadardır. Çeşitleri: Norveç lemmingi, orman lemmingi, yakalı lemming, bataklık lemmingi, pozkır lemmingi gibi türleri mevcuttur.

Fareye benzeyen bazı kemiricilere verilen genel ad. Çoğunlukla 7,5-15 cm boyundadır. Bazı gruplarına Amerika, Avrupa ve Asya'da rastlanmakla beraber, çoğunlukla Arktik tundralarda yaşarlar. Toprak oyuklarında ve taşlar altında barınır, bitki ve bitki kökleriyle beslenir. Şiddetli kutup şartlarına uyum sağlayabilen yaratılıştadır. Kışın gelişme gösteren güçlü pençeleriyle otlar ve tundra fundalarının kökleri arasında tüneller kazar. Uzun, yumuşak tüylü ve kalın kürklüdür. Uzun kürklerinin altında kulakları güçlükle farkedilir. Gece ve gündüz aktiftir. Kış uykusuna yatmaz. Kuyruk uzunlukları da 2-3 cm kadardır. Çoğu türlerin postu esmer sarıdır ve üzerlerinde siyah lekeler bulunur. Mesela; Norveç lemminginin (lemmus) başı siyah, postu esmer ve sırtında büyük siyah bir leke mevcuttur. Yakalı lemmingler yazın kahverengimtraktır. Kışın ise beyaz posta bürünürler.

Lemminglerin yüksek bir üreme potansiyeli vardır. Yılda iki defa ürer ve her defasında 5-8 yavru doğururlar. Bazan anormal derecede çoğalmaya başlarlar. Nisan ile eylül ayları arasında ardarda doğum yaparlar. Her dört yılda bir nüfuslarında bir patlama olur. Böyle bir zamanda her doğumda 11 yavru meydana gelir. Lemminglerin normalin üstündeki bu çoğalmalarına paralel olarak onlarla geçinen yırtıcı hayvanlarda da aşırı bir çoğalma başlar. Lemming yiyen bu türler diğer hemcinslerinden daha yırtıcı ve korkusuz olurlar.

Aşırı üreyen lemmingler, kısa zamanda çevrede ot namına bir şey bırakmazlar. Kıtlık başgösterdiğinde, yeni yiyecek alanları bulmak zorunda kalırlar. Lemming göçleri içinde en ilgi çekicisi İskandinavya Yarımadasındaki Norveç lemminglerinin göçleridir.

Bir yaz sabahı ucu bucağı görünmeyen bir lemming sürüsü dağlardan kıyıya yakın ovalara doğru inmeye başlar. Arkalarından kendilerini avlayan düşmanları da sürü halinde gelirler. Baykuşlara, yırtıcı martılara, atmacalara, tilki, gelincik ve daha birçok etçil memelilere gün doğar. Hatta ren geyikleri bile bu küçük hayvanları dişlerinin arasında ezer ve bütün olarak yutarlar.

Lemmingler yola çıktığı zaman, artık onları hiçbir engel durduramaz. Bu toplu göç esnasında binlercesi avlanır, milyonlarcası nehirlerden geçerken boğulur veya açlıktan telef olur. Toplum psikolojisi ile bu hayvanlar düşüncelerini kaybederler. Bütün sürü tek vücut gibi hareket eder. Hareket halindeki lemming sürüsüne dört bir yandan yeni kafileler katılır. Böylece lemming orduları milyonları aşar. Uzaktan bakıldığında geniş bir battaniyenin dağdan kayarak yavaş yavaş ovayı doldurduğu zannedilir.

Lemmingler göç sırasında çok düzgün sıralar meydana getirirler. Düz bir hat halinde ilerlerler. Nehir, göl, deniz gibi engellerde duraklamazlar. Arkadan gelenler öndekileri iterler. Karşılarına çıkan engel ne olursa olsun yön değiştirmeden aşarlar. Denizle karşılaştıklarında denize dalarak yüzmeye başlarlar. Karşılarına bir gemi çıkarsa yönlerini değiştirmezler. Tırmanarak gemiyi aşar, öbür tarafından denize inerek yollarına devam ederler. Denizde güçleri tükenene kadar yüzmeyi sürdürürler. Milyonlarcası boğularak balıklara yem olurlar. Karşı sahillere varan çok az sayıdaki bireyler de üreyerek, kendileri için yeterli topraklarda hayatlarını sürdürerek lemming sürülerini yeniden arttırmaya başlarlar.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

Lemming

1. anlamı i. kuzey memleketlerine özgü bir çeşit iri kır faresi, yaban sıçanı, zool. Lemmus lemmus.,yaban sıçan.
2. anlamı yabani siçan.

Lemming

Lemming İngilizce anlamı ve tanımı

Lemming anlamları

  1. (noun) Any one of several species of small arctic rodents of the genera Myodes and Cuniculus, resembling the meadow mice in form. They are found in both hemispheres.

Lemming tanım:

Kelime: lem·ming
Söyleniş: 'le-mi[ng]
İşlev: noun
Kökeni: Norwegian
: any of various small short-tailed furry-footed rodents (as genera Lemmus and Dicrostonyx) of circumpolar distribution that are notable for the recurrent mass migrations of a European form (L. lemmus) which often continue into the sea where vast numbers are drowned
- lem·ming·like /-"lIk/ adjective

Lemming

İngilizce Lemming kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. rata campestre

Lemming

İngilizce Lemming kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. lemming (ponctuation; petit rongeur)

Lemming

İngilizce Lemming kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Wühlmaus

Lemming

İngilizce Lemming kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. lemming, lemmo (tipo di roditore)

Lemming

İngilizce Lemming kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. tipo de animal roedor (pequeno)

Lemming

i. lemming, yaban sıçanı

Lemming

Fransızca Lemming kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. lemming, any of number of mouselike rodents that live in arctic or northern regions

Lemming

Almanca Lemming kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. any of number of mouselike rodents that live in arctic or northern regions

Lemming

İtalyanca Lemming kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. lemming, any of number of mouselike rodents that live in arctic or northern regions

Lemming

İspanyolca Lemming kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. lemming, any of number of mouselike rodents that live in arctic or northern regions

Lemming

Türkçe Lemming kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. any of number of mouselike rodents that live in arctic or northern regions n. lemming, any of number of mouselike rodents that live in arctic or northern regions n. lemming, any of number of mouselike rodents that live in arctic or northern regions

Lemming

Flemenkçe Lemming kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. lemming

Lemming

İngilizce Lemming kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. lemming (een knaagdier)

Lemming

n. any of number of mouselike rodents that live in arctic or northern regions n. lemming, any of number of mouselike rodents that live in arctic or northern regions n. lemming, any of number of mouselike rodents that live in arctic or northern regions

Lemming

Flemenkçe Lemming kelimesinin Fransızca karşılığı.
(zoölogie) lemming (m)

Lemming

Fransızca Lemming kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(zoologie) lemming (m)

Lemming

Fransızca Lemming kelimesinin Almanca karşılığı.
n. lemming

Lemming

Fransızca Lemming kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(zoologie) lemming {invariable}

Lemming

Fransızca Lemming kelimesinin Portekizce karşılığı.
(zoologie) lemingue (m)

Lemming

Fransızca Lemming kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(zoologie) lemming (m)

Lemming

Almanca Lemming kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. lemming (m)

Lemming

Almanca Lemming kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. lemming (m), lemmo (m)

Lemming

Almanca Lemming kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. leming (m)

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Lemming
Lemming