Lennon Duvarı

Lennon Duvarı", ya da başka bir deyişle "John Lennon Duvarı", Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'taki ünlü duvardır. The Beatles grubunun efsanevi üyesi John Lennon'ın 1980 yılında vurulmasının ve hayatını kaybetmesinin ardından, o günden beri Lennon'ın anısına graffiti ve şiirlerle anıtlaştırılan bu duvar barış ve sevgi'yi temsil etmektedir.

Lennon Duvarı", ya da başka bir deyişle "John Lennon Duvarı", Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'taki ünlü duvardır. The Beatles grubunun efsanevi üyesi John Lennon'ın 1980 yılında vurulmasının ve hayatını kaybetmesinin ardından, o günden beri Lennon'ın anısına graffiti ve şiirlerle anıtlaştırılan bu duvar barış ve sevgi'yi temsil etmektedir. 1988 yılında bu duvar, Gustáv Husák liderliğindeki komünist rejim tarafından itici bulunmaya başlanmış ve bu duvarın üzerine yazılar yazan veya resimler çizen insanlar "alkolik", aklı karışık, "sosyopat" ve "Batı kapitalizm'inin ajanları" olarak lanse edilmeye başlanmıştır. Komünist rejim dönemindeki bu durum günümüzde geçerliliğini yitirmiş ve bu duvar Prag'ın en önemli turistik yerlerinden biri haline gelmiştir. Duvar sürekli yeni graffitilerle dolduğu için Lennon'ın orjinal portresi de günümüzde duvarın üstünde artık yer almamaktadır.

Dış bağlantılar

* Duvarın 2010'daki halinin fotoğrafı * Duvarın 2007'deki halinin fotoğrafı * Duvarın 2005'teki halinin fotoğrafı * Lennon Duvarı hakkında makale * "Lennon Duvarı" kitabı

Kaynakça

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.