Lethwei

Kısaca: Lethwei veya Lethawae. Burma Boksu veya Myanma Geleneksel Boksu olarak da bilinir. Myanmar (Burma) kökenli bir kick boks formudur. Burma`da Pyu imparatorluğu dönemine kadar giden Lethwei maçlarının tarihi kayıtları bulunmaktadır. ...devamı ☟

Lethwei
Lethwei

Lethwei veya Lethawae. Burma Boksu veya Myanma Geleneksel Boksu olarak da bilinir. Myanmar (Burma) kökenli bir kick boks formudur. Burma`da Pyu imparatorluğu dönemine kadar giden Lethwei maçlarının tarihi kayıtları bulunmaktadır.

Sistem

Pek çok bakımdan komşu ülke Tayland`da ortaya çıkan Muay Thai`ye benzeyen Leithwei dünyanın en ser savaş sanatlarından biridir. Muay Thai`deki vuruşlara ek olarak Burma boksunda kafa vuruşu da bulunmakta ve Muay Thai ile karşılaştırıldığında daha uç bir görünüm arzetmektedir.

Burma boksunun müsabıkları eldivensiz veya korumasız dövüşürler. Sadece ellerinde sargılar bulunur. Kuralları Muay Thai`ye benzemekte fakat farklı olarak her tür kafa vuruşlarına izin verilmektedir. Geleneksel Burma boksu dövüşleri açık havada yapılmaktayken günümüzde karşılaşmalar ringlerde yapılmaktadır.

Karşılaşmalar geleneksel olarak dövüşçülerden birinin devam edemeyeceği noktaya kadar devam eder.

KaynakçaVideoKaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

boks kick boks

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Lethwei Resimleri