Lev Kuleshov

Lev Vladimiroviç Kuleşov (Rusça: Лев Владимирович Кулешов; 13 Ocak [E.U. 1 Ocak] 1899 – 29 Mart 1970), Rus film yapımcısı ve film teorisyeni. Dünyanın ilk film okulu olan Gerasimov Sinematografi Enstitüsü'nün kuruluşunda önemli rol oynamıştır. Kuleşov Etkisi olarak da bilinen, doğrudan doğruya, izleyicinin psikolojisini etkileme üstüne kurulu kurgu tekniğinin yaratıcısıdır.

Lev Kuleşov 1899'da entelektüel bir Rus ailesinde doğdu. Babası Vladimir Sergeyeviç Kuleşov bir asilzadeydi. Babasının onaylamamasına rağmen Moskova Resim, Heykel ve Mimarlık Okulu'nda sanat eğitimi aldı. Ancak okulu bitirmedi. 1916'da Aleksandr Hanjonkov'un sahibi olduğu bir film şirketinde çalışmaya başladı. 1917'de İlk filmi Twilight'ı yönetti.

1919'dan itibaren Ulusal Film Okulu'nda ilk film derslerini vermeye başladı. Sergey Ayzenştayn da kısa bir süre öğrencisi oldu. Tanınmış öğrencileri arasında Vsevolod Pudovkin, Boris Barnet, Mihail Romm, Sergey Komarov, Porfiri Podobed ve Vladimir Fogel bulunmaktadır.

Kuleşov için sinemanın özü bir çekimin diğeriyle yan yana düzenlenmesi idi. Bu prensibi açıklamak için Kuleşov Etkisi olarak bilinen kuralı yarattı. Bir diğer buluşu, yapay peyzaj olarak da bilinen Yaratıcı Coğrafya kavramıdır. Kuleşov bu teknikleri, daha sonra birçok dile çevrilmiş olan Film Yönetmenliğinin Temelleri (1941) isimli kitabında açıklamıştır.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.