Lev Yaşin

Lev İvanoviç Yaşin (Rusça: Лев Ивaнович Я́шин; 22 Ekim 1929 - 20 Mart 1990), Sovyetler Birliği Millî Futbol Takımı'nın kalecisidir. 189 cm boyundadır.

Lev Yaşin

right|thumb|Lev İvanoviç Yaşin

Lev İvanoviç Yaşin (Rusça:``Лев Ива́нович Я́шин``) (d:22 Ekim 1929, ö:20 Mart 1990), Sovyetler Birliği Milli Futbol Takımı`nın çok ünlü bir kalecisidir. Çok atletik bir vücuda ve müthiş reflekslere sahip olduğu için çok güzel kurtarışlar yapmıştır. 189 cm. boyundadır. IFFHS tarafından 20. yüzyılın en iyi kalecisi seçilmiştir.

Hayatı ve KariyeriYashin, Moskova`da endüstri işçisi bir ailenin oğlu olarak 1929 yılında dünyaya geldi. 20 yaşına kadar 2. Dünya Savaşı sırasında metal atölyelerinde çırak olarak çalıştı.

Başarılı file bekçisi, kariyerine Dinamo Moskova kulübünde başladı ve 1949 ile 1971 yılları arasında bu kulüpte top koşturdu. Bu kulüple 5 tane Sovyet Ligi Şampiyonluğu`nu ve 3 tane Sovyet Kupası kazandı. Ayrıca 1953 yılında Sovyet Buz Hokeyi Şampiyonası`nı kazandı. Bu şampiyonada yine kaleci olarak görev yaptı ve kendi takımının buz hokeyi takımında oynadı. Yashin`in takım arkadaşı, rakibi ve akıl hocası; Sovyetler Birliği Milli Futbol Takımı`nın o zamanlar kalesini koruyan `Tiger` Khomich`ti. Khomich, Dinamo Moskova`nın Britanya turu sırasında meşhur olmuştu.

1954 yılında Lev Yashin, ilk kez Sovyetler Birliği Milli Futbol Takımı`na çağrıldı. Sovyetler Birliği Milli Futbol Takımı`na son kez çağırıldığında, 78 kere milli olmuş, 1956 Olimpiyat Oyunları ve 1960 Avrupa Futbol Şampiyonası`nı kazanmıştı. Sovyetler Birliği Milli Futbol Takımı ile 1958, 1962 ve 1966 FIFA Dünya Kupaları`nda da oynadı. Yashin Dünya Kupaları`nda oynadığı 13 maçın 4`ünde gol yemedi. 1971 yılında Moskova`da son maçını Dinamo Moskova ile Dünya Karması`na karşı oynadı.

Yashin en iyi performanslarından birini 1963 Dünya Karması formasıyla İngiltere Milli Futbol Takımı karşısında sergiledi. Wembley onun inanılmaz kurtarışlarına tanıklık etti. Tüm dünyada "Kara Örümcek" olarak tanındı. Kendine özgü siyah giyimiyle ve herşeyi kurtardığı için sekiz kollu olarak nitelendirilmesinden dolayı bu lakap takılmıştır. Ama onun taraftarları için o hep "Kara Panter" olmuştur. Genellikle bordo renkli bir kasket ile maçlara çıkardı.

Lev Yashin, Avrupa`da Yılın Futbolcusu ödülünü kazanabilen tek kalecidir ve bu ödülü 1963 yılında kazanmıştır. Ayrıca kariyerinde toplam 150 penaltı kurtarmıştır ki bu sayı, Dünya tarihinde bir rekordur. Sırrı sorulduğunda ise, numarasının "sakinleşmek için bir sigara içmek , sonra da kaslarını ayarlamak için kuvvetli bir içki içmek olduğunu söylerdi."

İnsanlığa ve ülkesine yaptığı katkılardan ötürü kendisine 1967 yılında Lenin Nişanı verilmiştir. Bu nişan Sovyetler Birliği`nin en büyük ikinci nişanıdır. FIFA`nın onun adına düzenlediği bir maçta Moskova`daki Luzhniki Stadı`na 100.000 kişi gelmiştir. Bu 100.000 kişinin arasında Pele, Eusebio ve Franz Beckenbauer de vardır. Bir süreliğine Finladiyalı amatör lig takımlarını ve yıldız takımları çalıştırmıştır. Yaşin`in onuruna Dinamo Stadı`nda dikili bir heykel vardır. 2000 yılında FIFA Yaşin`i `21.Yüzyıl` takımına eklemiş ve onu yüzyılın en iyi kalecisi seçmiştir.

Lev Yashin 1990 yılında öldü. Ölüm sebebi ise bir diz sakatlığı sonrası bir bacağının kesilmesiydi.

İyi bir kaleci ve iyi bir spor adamıydı. FIFA, Dünya Kupası`nda oynayan en iyi kaleciye Yashin Ödülü veriyor.

Lev Yashin Hakkında Yapılan Yorumlar  • "Bir kaleci nasıl içeri aldığı golden sonra üzülmeyebilir? İşkence yapılıyormuşcasına canının yanması gerekir! Eğer sakin kalabiliyorsa, sona gelmiş demektir. Geçmişte ne yapmış olursa olsun, o kalecinin geleceği yoktur!"
  • "Yuri Gagarin`i uzayda görmekten daha iyi bir şey varsa, o da iyi bir penaltı kurtarışıdır."
  • "Dünyanın en büyük iki kalecisi vardır. Biri Lev Yashin`dir. Diğeri ise Manchester`da oynamış olan Alman çocuk — Trautmann."


İstatistikler

ÖdülleriSSCB  • Sovyetler Birliği Buz Hokeyi Şampiyonası`nda 1 altın madalya
  • Sovyetler Birliği Futbol Şampiyonası`nda 5 altın, 5 gümüş, 1 bronz madalya
  • 3 kez Sovyet Kupası şampiyonu


Uluslararası

Diğer Başarıları

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar