Levent Kazak; (d. 5 Mayıs 1967, Ankara) senarist, tiyatro ve sinema oyuncusu.

Levent Kazak

Levent Kazak; (d. 5 Mayıs 1967, Ankara) senarist, tiyatro ve sinema oyuncusu. Liseyi Beşiktaş Atatürk Lisesinden (BAL)1985 yılında mezun oldu. Üniversitede ondan fazla bölümde okudu: Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, MSÜ Resim, MSÜ Heykel, MSÜ Tiyatro Dekor Kostüm, MÜ Konservatuarı Tiyatro Bölümü, İÜ İtalyan Dili ve Edebiyatı, İÜ Yunan Dili ve Edebiyatı, vs.

1986 yılında profesyonel olarak tiyatroya başladı. Yıllar içinde Altan Erbulak, Ali Poyrazoğlu, Alpay İzer, Bülent Kayabaş, Savaş Dinçel, İsmet Ay gibi tiyatro ustalarıyla aynı sahneyi paylaştı. Otuza yakın tiyatro eserinde oynadı, yazdı, çevirdi, uyarladı.

1989 yılında genç bir ekiple birlikte (Peker Açıkalın, Nilüfer Açıkalın, Pelinsu Pir, Levent Tülek) Kim Bunlar adlı bir TV dizisi yaptı. Tek kanallı dönemde yayınlanan program hafızalara kazındı, TV tarihinde bir klasik olarak yerini aldı.

Çocuk tiyatrosu ve çocuk programları yaptı.

2000`de O Şimdi Asker`i, 2002`de Neredesin Firuze`yi ve 2003`de O Şimdi Mahkum`un senaryolarını yazdı.

2005 yılında Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü filminin senaryosunu yazdı. Ezel Akay`ın çektiği film 13. Altın Koza Film Festivali en iyi yönetmen ve en iyi senaryo dallarında ödül aldı.

Barış Pirhasan, Gül Dirican ve Aylin Doğan ile birlikte Senaryo Stüdyosu adlı okulun kurucularından.

Cezaevlerinde SENDER le yürütülen, Hayal Kurmak Serbest adlı projenin mimarıdır ve de projenin yönetiminde yer almaktadır.

Filmler & OyunlarSinema: SenaristSinema: OyuncuTiyatro: Oyuncu/Yazar/ÇeviriTV: Oyuncu/Yazar/YönetmenLevent KazakÖdülleri  • 13. Adana Altın Koza Film Şenliği, En İyi Senaryo, 2006, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü.


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar