Libreville

Kısaca: Libreville, 578.000'lik nüfusu ile (2005) Gabon'un en büyük şehri ve başkentidir. Şehir, Gine Körfezi'ne yakın bir noktada Komo Nehri kıyılarında kuruludur. ...devamı ☟

Libreville
Libreville

class="mergedrow"
Libreville
230px Bir kamu binası Haritada konumu Ülke: Gabon Belediye başkanı: Alexandre Ayo Barro Nüfus: 578,156 Saat dilimi: UTC +1

Libreville, 578.000`lik nüfusu ile (2005) Gabon`un en büyük şehri ve başkentidir. Şehir, Gine Körfezi`ne yakın bir noktada Komo Nehri kıyılarında kuruludur. Bölgede kereste ticaretinin en canlı olduğu yerlerdendir.

Tarih

Şehir ve çevresindeki bölge, 1839 yılında Fransızlar bölge topraklarını ele geçirmeden uzun süre önce Mpongwí© kabilesi tarafından meskun hale getirilmişti. Fransız egemenliği döneminde, 1843 yılında Libreville teknelerle alınıp dünyaya pazarlanmayı bekleyen kölelerin satıldığı bir pazar durumuna getirildi. Serbest bırakılan köleler de gemilerler buraya getiriliyordu. Bu nedenle şehir, ``Freetown``dan esinlenerek, Libreville, ``Özgürkent`` olarak adlandırıldı. Bağımsızlığın alındığı 1960 yılına kadar yavaş yavaş büyüyerek 31.000 nüfusa erişti. O günden bu yana ise daha da büyüyerek günümüz itibarıyla ülke nüfusunun yaklaşık yarısına ev sahipliği yapmaktadır.

Endüstri

Şehir, gelişmiş gemi inşaatı ve kereste endüstrisine ev sahipliği yapmaktadır. Libreville kentinden yurtdışına aynı zamanda kauçuk, kakao, kereste gibi hammadelerde ihraç edilmektedir.

Ulaşım

``Libreville Uluslararası Havaalanı``, şehrin aynı zamanda da Gabon`un en büyük havaalanıdır. Şehrin yaklaşık 11 kilometre dışında bulunur.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

Libreville

İngilizce Libreville kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Libreville, ville capitale du Gabon

Libreville

İngilizce Libreville kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Libreville, Hauptstadt von Gabon

Libreville

İngilizce Libreville kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Libreville, capital do Gabão

Libreville

Fransızca Libreville kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Libreville, capital city of Gabon

Libreville

Flemenkçe Libreville kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Libreville, capital city of Gabon (country in western central Africa)

Libreville

n. capital city of Gabon n. Libreville, capital city of Gabon n. Libreville, capital city of Gabon (country in western central Africa)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.