Libya Pasaportu

Kısaca: Libya pasaportu uluslararası seyahat için Libya vatandaşlarına verilir. Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2012 yayınına göre Libya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 39 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Libya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 94. sırada yer almaktadır. ...devamı ☟

Libya pasaportu uluslararası seyahat için Libya vatandaşlarına verilir. Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2012 yayınına göre Libya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 39 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Libya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 94. sırada yer almaktadır.

Libya pasaportu kısa tarihi

Libya Krallığı Pasaportu

Libya Krallığı'nın son günlerinde Libya pasaportu aşağıda gösterilen ülkelerde geçerliydi: Bütün Arap ülkeleri, Pakistan, İran, Çad, Nijer, Somaliland Nijerya, Gana, Etiyopya, Kıbrıs, Malta, Hindistan, Japonya, Ulusal Çin (Tayvan), Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya, İtalya, İsviçre, Avusturya, (Batı) Almanya , Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, İngiltere, Danimarka, İsveç, Norveç ve ABD.

Libya Cumhuriyeti Pasaportu

1 Eylül 1969'da siyasi irade değiştikten sonra, Libya pasaportu daha fazla ülkede geçerli oldu: Bulgaristan, Çekoslovakya, Rusya (Sovyetler Birliği) ve Romanya.

Libya Arap Cumhuriyeti pasaportu

1990'ların başında, Libya pasaportu dünyadaki tüm ülkeler için geçerliydi. (Güney Afrika ve işgal altındaki Filistin (Batı Şeria dahil olmak üzere, Gazze Şeridi). Pasaportun iç sayfasında Pasaport işgal altındaki Filistin dışında dünyadaki tüm ülkeler için geçerlidir şeklinde yazmaktadır.

Kaynakça

* Libya pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.