Lightscribe

Kısaca: LightScribe üzerinde özel kaplama olan CD ve DVD gibi optik ortamların üzerine lazerle şekiller çizebilen teknolojiye verilen addır. LightScribe Hewlett-Packard'da Daryl Anderson tarafından icat edilmiş ve çeşitli donanım üreticilerine, CD/DVD üreten firmalara ve yazılım geliştiricilerine lisanslanmıştır. ...devamı ☟

LightScribe
LightScribe

LightScribe üzerinde özel kaplama olan CD ve DVD gibi optik ortamların üzerine lazerle şekiller çizebilen teknolojiye verilen addır.

LightScribe Hewlett-Packard`da Daryl Anderson tarafından icad edilmiş ve çeşitli donanım üreticilerine, CD/DVD üreten firmalara ve yazılım geliştiricilerine lisanslanmıştır. Şu anda sadece bilgisayarlarda bulunan CD/DVD yazıcılarında bulunan bir özellik olmasına rağmen, Hewlett-Packard teknolojiyi CD yazabilen müzik setleri ve DVD yazabilen video kaydedicilere tümleşik hale getireceğini belirtmiştir. [1]

Çalışma prensibi

LightScribe disklerinin üzerinde 780nm kızılötesi ışığa tepki veren özel bir katman bulunmaktadır. LightScribe destekli sürücüler kendilerine verilen resim veya metni diskin merkezinden dışa doğru büyüyen daireler halinde yazarlar. İçten dışa doğru olan bu hareket dolayısıyla diskin dışına doğru büyüyen resimler daha uzun zamanda yazılırlar. Şu anki haliyle LightScribe tek tonlu resimler çizebilmektedir. (Mat sarı renk üzerine gri) Çizilen resimler iç ortam ışığında 9 ay kadar silinmeden kalabilmektedir. Optik ortamın karanlık bir yerde saklanması durumunda ise daha uzun süre kalmaktadır.

Piyasada LightScribe

LightScribe Ortamı`nın 1.2 sürümü Avrupa ve Asya`da piyasaya sürülmüştür. Bu sürüm kırmızı, turuncu, sarı, mavi ve yeşil olmak üzere beş farklı renkte diski mümkün kılar ve daha keskin bir çıktı sağlar.

Bu teknolojiyi destekleyen sürücüler şimdilik Hewlett-Packard, Philips, ve LG tarafından üretilmektedir. Bunun yanında BenQ ve LaCie başka üreticilerce üretilmiş LightScribe sürücüleri satmaktadır. Yazılım üreticilerinden Nero Burning ROM 6.6.0.8 sürümü itibariyle teknolojiyi desteklemektedir.

Benzer teknolojiler

Disklerin üzerine şekil çizmeye yarayan LightScribe benzeri teknolojiler başka üreticiler tarafından da geliştirilmiştir. Örnek olarak Yamaha ve Fujifilm tarafından geliştirilen LabelFlash verilebilir. LabelFlash sayesinde bu teknolojiyi destekleyen disklerin veri taşımayan yüzüne mavi ve gümüş tonlarda resimler çizilebilir. LabelFlash aynı zamanda [email protected] denilen, sıradan yazılabilen disklerin veri yüzündeki veri yazılmamış yerlere de çizim yapılabilmesini sağlayan bir teknolojiyi içerir.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

LightScribe Resimleri