Limasol

Limasol veya Leymosun (Yunanca: Λεμεσός), (İngilizce: Lemasos), Kıbrıs'ta bir kenttir. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Limasol Bölgesinin merkezidir.

Limasol

thumb|250px|Limasol Limasol veya Leymosun (Rumca: ``Λεμεσός``; İngilizce: ``Limassol``), Kıbrıs`ta bir şehirdir. Kıbrıs Rum Kesimi`nde yer almakatadır. Bir liman kenti olmasına rağmen oldukça büyüktür. Adanın 2. büyük kentidir. Turistlerin akın ettiği yerlerden biridir. nüfusu 168.400 Adanın en güneyinde olan şehir, adını verdiği bir körfezin kıyısına kurulmuştur. Şehrin batısında İngilizlerin Ağrotur Üssü bulunmaktadır.

Kültür

Ünlü Şarap festivali her yıl eylül ayının ilk çeyreğinde Limasol`da yapılmaktadır. Bu festival 10 gün sürmekedir. Diğer festivaller: Çiçek Festivali (Mayıs), Shakespear geceleri ve eski Yunan dram festivalleridir.

Şehir, büyük bir hayvanat bahçesine de sahiptir.

Tarih

Kıbrıslı korsanların Akdeniz`de seyreden Türk gemilerini rahatsız etmeleri, Venedikliler`in de buna ilgisiz kalmaları üzerine, Lala Mustafa Paşa`nın komutasındaki biz donanma Kıbrıs`a gönderildi, 1 Temmuz 1570 günü Türk gemileri Limasol Limanına girdi. Ertesi gün Limasol`u savunan Leftari Kalesi kendiliğinden teslim oldu ve 300 yılı aşkın bir süre Osmanlı yönetiminde kaldı.

1974 öncesi burada hatırı sayılır bir Türk yerleşimi vardı.

SporŞehrin spor klübleri: AEL, Apollon, Aris. Bu klüplerin ortak kullandığı bir stadyum bulunmaktadır: Tsirio. Kapasitesi:16.000.

Ayrıca, Limasol ve çevresi, Kıbrıs rallisinde ve Dünya Ralli Şampiyonasında geçit yeridir.

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar