Linux Bilgisayar Virüsleri Ve Kurtçukları Listesi

Linux, Unix ve Unix benzeri işletim sistemlerinin genelde bilgisayar virüslerine karşı güvenli olduğu söylenir. Yine de virüsler potasiyel olarak, korumasız Linux sistemlerine zarar verebilir, onların çalışmalarını engelleyebilir ve hatta diğer sistemlere de yayılabilirler.

Linux, Unix ve Unix benzeri işletim sistem genelde bilgisayar virüslerine karşı güvenli olduğu söylenir. Yine de virüsler potasiyel olarak, korumasız Linux sistemlerine zarar verebilir, onların çalışmalarını engelleyebilir ve hatta diğer sistemlere de yayılabilirler.

Çoğu Unix sistemleri gibi Linux da, kullanıcıların kendi yetkileri çerçevesinde işlem yapabildikleri çok kullanıcılı bir sistemdir ve bir çeşit erişim kontrol mekanizmasına sahiptir. Bu nedenle virüsler genellikle işletim sisteminin kendisini etkileyemezler. Aşağıdakilerde dahil olmak üzere hiçbir virüsün başarılı bir şekilde çok sayıda Linux makinaya yayılamamış olmasının nedeni budur. Aşağıda listelenen virüsler belirli bir zarar verme potansiyeli taşısalarda Linux için çok küçük bir tehdit oluştururlar.

Virüsle enfekte olmuş bir ikili dosya çalıştırılırsa, sistem enfekte olacaktır. Ancak enfeksiyon düzeyi, kullanıcının sahip olduğu yetkiyle sınırlıdır. Yönetici (root) yetkileriyle çalıştırılan virüslü bir dosya ile tüm sistem enfekte edilebilir.

Clamav, Linux üzerinde de çalışan açık kaynaklı, özgür bir virüs tarayıcıdır ve diğer çoğu Windows virüsüyle birlikte aşağıda listenen virüslerin de çoğunu bulabilir.

Linux için bilinen kötücül yazılımların (malware) listesi şunlardır:

Kurtçuklar

| valign="top" width="3%" |

Bilgisayar virüsleri

|}

Dış bağlantılar

commonscat-ufak|Linux|Linux

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Linux Bilgisayar Virüsleri Ve Kurtçukları Listesi
Linux bilgisayar virüsleri ve kurtçukları listesi