Lionel Jospin

Kısaca: 1937'de doğan Fransa Başbakanı Lionel Jospin, Fransa Sosyalist Partisi'nin 1981-88 ve 1995-97 yılları arasında birinci sekreterliğini yaptı. 1997'de başkanlığını yaptığı Sosyalist Parti iktidara gelince, komünistler ve yeşillerle koalisyon kurarak, tamamen sol kanatta yer alan hükümete imza attı. Jospin hükümeti aynı zamanda Fransa tarihinin üçüncü koalisyon hükümeti özelliğini taşıyor. Protestan olan Jospin politikaya Dışişleri Bakarlığı'nda çalışarak atıldı. 1972'de François Mitterand lider ...devamı ☟

Lionel Jospin
Lionel Jospin

1937'de doğan Fransa Başbakanı Lionel Jospin, Fransa Sosyalist Partisi'nin 1981-88 ve 1995-97 yılları arasında birinci sekreterliğini yaptı. 1997'de başkanlığını yaptığı Sosyalist Parti iktidara gelince, komünistler ve yeşillerle koalisyon kurarak, tamamen sol kanatta yer alan hükümete imza attı.

Jospin hükümeti aynı zamanda Fransa tarihinin üçüncü koalisyon hükümeti özelliğini taşıyor. Protestan olan Jospin politikaya Dışişleri Bakarlığı'nda çalışarak atıldı. 1972'de François Mitterand liderliğindeki Sosyalist Parti'ye katılan Jospin, 1981'de Paris banliyölerinden birinden milletvekili seçilerek girdi. Ilımlı tutumuyla tanınan Jospin, Sosyalist Parti'nin çizgisini da yumuşatarak sosyal demokrat bir görünüme bürünmesini sağladı.

1988-91 yılları arasındaki Rocard hükümetinde Eğitim Bakanı olarak görev yapan Jospin,1997'de seçildiği Fransa Başbakanlığı sırasında büyük bir popülarite kazandı.

Jospin, özelleştirme programını askıya alarak ve göçmen yasasını yenileyerek partisinin ve seçmeninin beklentilerini karşıladı. Ancak ülkede yükselen işsizlik oranı, Jospin'e karşı protestoların sesinin yükselmesine neden oldu..

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.