Aşağıaki liste ...

Liste - Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları hakkında bilgiler

Aşağıaki liste Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanlarının kronolojik listesidir.

1923 - 1924 Mustafa İsmet İnönü 1924 - 1925 Ali Fethi Okyar Bey 1925 - 1937 İsmet İnönü (2. kere) 1937 - 1939 Celal Bayar 1939 - 1942 Refik Saydam 1942 - 1946 Şükrü Saraçoğlu 1946 - 1947 Recep Peker 1947 - 1949 Hasan Saka 1949 - 1950 Şemsettin Günaltay 1950 - 1960 Adnan Menderes 1960 - 1961 Cemal Gürsel 1961 - 1965 İsmet İnönü (3. kere) 1965 Suat Hayri Ürgüplü 1965 - 1971 Süleyman Demirel 1971 - 1972 Nihat Erim 1972 - 1973 Ferit Melen 1973 - 1974 Naim Talu 1974 Bülent Ecevit 1974 - 1975 Sadi Irmak 1975 - 1977 Süleyman Demirel (2. kere) 1977 Bülent Ecevit (2. kere) 1977 Süleyman Demirel (3. kere) 1978 - 1979 Bülent Ecevit (3. kere) 1979 - 1980 Süleyman Demirel (4. kere) 1980 - 1983 Bülent Ulusu 1983 - 1989 Turgut Özal 1989 - 1991 Yıldırım Akbulut 1991 Mesut Yılmaz 1991 - 1993 Süleyman Demirel (5. kere) 1993 - 1996 Tansu Çiller 1996 Mesut Yılmaz (2. kere) 1996 - 1997 Necmettin Erbakan 1997 - 1998 Mesut Yılmaz (3. kere) 1999 - 2003 Bülent Ecevit (4. kere) 2002 - 2003 Abdullah Gül 2003 - şimdi Recep Tayyip Erdoğan

Tam tarihli liste:

1 - Mustafa İsmet İNÖNÜ (1.) - 30.10.1923 - 06.03.1924 2 - Mustafa İsmet İNÖNÜ (2.) - 06.03.1924 - 22.11.1924 3 - Ali Fethi OKYAR - 22.11.1924 - 03.03.1925 4 - Mustafa İsmet İNÖNÜ (3.) - 03.03.1925 - 01.11.1927 5 - Mustafa İsmet İNÖNÜ (4.) - 01.11.1927 - 27.09.1930 6 - Mustafa İsmet İNÖNÜ (5.) - 27.09.1930 - 04.05.1931 7 - Mustafa İsmet İNÖNÜ (6.) - 04.05.1931 - 01.03.1935 8 - Mustafa İsmet İNÖNÜ (7.) - 01.03.1935 - 01.11.1937 9 - Mahmut Celal BAYAR (1.) - 01.11.1937 - 11.11.1938 10 - Mahmut Celal BAYAR (2.) - 11.11.1938 - 25.01.1939 11 - Dr. Refik SAYDAM (1.) - 25.01.1939 - 03.04.1939 12 - Dr. Refik SAYDAM (2.) - 03.04.1939 - 09.07.1942 13 - Şükrü SARAÇOĞLU (1.) - 09.07.1942 - 09.03.1943 14 - Şükrü SARAÇOĞLU (2.) - 09.03.1943 - 07.08.1946 15 - Recep PEKER - 07.08.1946 - 10.09.1947 16 - Hasan SAKA (1.) - 10.09.1947 - 10.06.1948 17 - Hasan SAKA (2.) - 10.06.1948 - 16.01.1949 18 - Şemsettin GÜNALTAY - 16.01.1949 - 22.05.1950 19 - Adnan MENDERES (1.) - 22.05.1950 - 09.03.1951 20 - Adnan MENDERES (2.) - 09.03.1951 - 17.05.1954 21 - Adnan MENDERES (3.) - 17.05.1954 - 09.12.1955 22 - Adnan MENDERES (4.) - 09.12.1955 - 25.11.1957 23 - Adnan MENDERES (5.) - 25.11.1957 - 27.05.1960 24 - Cemal GÜRSEL (1.) - 30.05.1960 - 05.01.1961 25 - Cemal GÜRSEL (2.) - 05.01.1961 - 20.11.1961 26 - Mustafa İsmet İNÖNÜ (8.) - 20.11.1961 - 25.06.1962 27 - Mustafa İsmet İNÖNÜ (9.) - 25.06.1962 - 25.12.1963 28 - Mustafa İsmet İNÖNÜ (10.) - 25.12.1963 - 20.02.1965 29 - Suat Hayri ÜRGÜPLÜ - 20.02.1965 - 27.10.1965 30 - Süleyman DEMİREL (1.) - 27.10.1965 - 03.11.1969 31 - Süleyman DEMİREL (2.) - 03.11.1969 - 06.03.1970 32 - Süleyman DEMİREL (3.) - 06.03.1970 - 26.03.1971 33 - Nihat ERİM (1.) - 26.03.1971 - 11.12.1971 34 - Nihat ERİM (2.) - 11.12.1971 - 22.05.1972 35 - Ferit MELEN - 22.05.1972 - 15.04.1973 36 - Naim TALU - 15.04.1973 - 26.01.1974 37 - Mustafa Bülent ECEVİT (1.) - 26.01.1974 - 17.11.1974 38 - Sadi IRMAK - 17.11.1974 - 31.03.1975 39 - Süleyman DEMİREL (4.) - 31.03.1975 - 21.06.1977 40 - Mustafa Bülent ECEVİT (2.) - 21.06.1977 - 21.07.1977 41 - Süleyman DEMİREL (5.) - 21.07.1977 - 05.01.1978 42 - Mustafa Bülent ECEVİT (3.) - 05.01.1978 - 12.11.1979 43 - Süleyman DEMİREL (6.) - 12.11.1979 - 12.09.1980 44 - Bülent ULUSU - 20.09.1980 - 13.12.1983 45 - Turgut ÖZAL (1.) - 13.12.1983 - 21.12.1987 46 - Turgut ÖZAL (2.) - 21.12.1987 - 09.11.1989 47 - Yıldırım AKBULUT - 09.11.1989 - 23.06.1991 48 - Ahmet Mesut YILMAZ (1.) - 23.06.1991 - 20.11.1991 49 - Süleyman DEMİREL (7.) - 20.11.1991 - 25.06.1993 50 - Prof. Dr. Tansu ÇİLLER (1.) - 25.06.1993 - 05.10.1995 51 - Prof. Dr. Tansu ÇİLLER (2.) - 05.10.1995 - 30.10.1995 52 - Prof. Dr. Tansu ÇİLLER (3.) - 30.10.1995 - 06.03.1996 53 - Ahmet Mesut YILMAZ (2.) - 06.03.1996 - 28.06.1996 54 - Prof.Dr. Necmettin ERBAKAN - 28.06.1996 - 30.06.1997 55 - Ahmet Mesut YILMAZ (3.) - 30.06.1997 - 11.01.1999 56 - Mustafa Bülent ECEVİT (4.) - 11.01.1999 - 28.05.1999 57 - Mustafa Bülent ECEVİT (5.) - 28.05.1999 - 18.11.2002 58 - Abdullan GÜL - 18.11.2002 - 14.03.2003 59 - Recep Tayyip ERDOĞAN - 14.03.2003
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Türkiye

Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey yarımkürede, Avrupa ve Asya kıtalarının kesişme noktasında bulunan bir ülke. Ülke topraklarının büyük bir bölümü Anadolu yarımadasında, kalanı ise Balkan Yarımadası'nın uzantısı olan Trakya'da bulunur. Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu ...

Şemsettin Günaltay

Şemsettin Günaltay (d. 1883, Kemaliye – ö. 19 Ekim 1961, İstanbul), Türkiye Cumhuriyeti'nin 18. başbakanı, tarihçi ve eski Türk Tarih Kurumu başkanı.

Süleyman Demirel

Süleyman Demirel (1 Kasım, 1924 doğum) politikacı, eski başbakan (5 kere) ve Türkiye'nin 9. cumhurbaşkanı. 1 Kasım 1924'te Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de doğdu. İlköğrenimini doğduğu köyde, ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyon'da bitirdi. Şubat 1949'da ...

Refik Saydam

İbrahim Refik Saydam, (d. 8 Eylül 1881, İstanbul – ö.

Cumhuriyet Halk Partisi (1935)

Cumhuriyet Halk Partisi (kısaca CHP), 9 Eylül 1923'te Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve Atatürkçü, sosyal liberal ve sosyal demokrat görüşleri benimsemiş olan Türk siyasî partisi. Cumhuriyet döneminin ilk siyasi partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, 1923'ten 1950'ye kadar ...